Głosowanie przez pełnomocnika
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce obowiązuje obowiązek osobistego głosowania. Art. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu stanowi, iż w wyborach do Sejmu i do Senatu głosować można tylko osobiście.
REKLAMA
W związku z powyższym nie możemy nikogo upoważnić do oddania za siebie głosu w wyborach. Ustawy wyborcze precyzują określone gwarancje prawne mające zabezpieczać obowiązek głosowania osobistego (weryfikacja tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego).
Zasada osobistego głosowania oznacza również, iż niedopuszczalne jest głosowanie za pomocą Internetu czy poczty.
Zobacz również: Wybory prezydenckie
REKLAMA
Kwestia głosowania przez pełnomocnika, została ostatnio podniesiona przy okazji nowelizacji Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Idąc naprzeciw osobom starszym i niepełnosprawnym, wprowadzono przepis umożliwiający oddanie głosu za pośrednictwem upoważnionej osoby. Nowelizacja została jednakże skierowana przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.
Polskie prawo wyborcze przewiduje szereg przepisów ułatwiających głosowanie osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z art.53 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, w każdej gminie powinien być co najmniej jeden lokal obwodowej komisji dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Aby móc zagłosować w takim miejscu wyborca niepełnosprawny powinien najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, złożyć wniosek do urzędu gminy o dopisywanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie.
W przeciwnym razie będzie mógł głosować wyłącznie w lokalu przypisanym ze względu na miejsce stałego zamieszkania.
Głosowanie przez pełnomocnika możliwe jest m.in. we Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii.
Zobacz również: Wybory parlamentarne
Podstawa prawna: art.18 i 53 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat