Głosowanie poza miejscem zamieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Jedną z zasad wyborczych jest zasada powszechności. Aby zapewnić udział w wyborach jak największej ilości osób, ustawodawca przewidział liczne ułatwienia. Jednym z nich jest możliwość głosowania w okręgu poza stałym miejscem zamieszkania.
REKLAMA
Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 r.?
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
Osoby przebywające czasowo na terenie gminy w dniu głosowania mają prawo wnieść wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Musi to jednak nastąpić nie później niż 10 dni przed głosowaniem. Podobna procedura dotyczy również wyborcy nigdzie niezamieszkałego i żołnierzy pełniących służbę wojskową.
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
Zobacz również: Jak wybieramy prezydenta w Polsce?
Wydawanie zaświadczeń o prawie głosowania
REKLAMA
Ważną rolę spełniają również zaświadczenia o prawie głosowania. Są one wydawane osobom, które mają zamiar głosować poza miejscem zamieszkania. Wyborcy zmieniający miejsce pobytu przed dniem głosowania otrzymują, na swoje żądanie, zaświadczenie uprawniające ich do oddania głosu w dniu pierwszego głosowania oraz drugie zaświadczenie o prawie do wzięcia udziału w wyborach w dniu ponownego głosowania. Dokumenty wydaje urząd gminy.
Warto również pamiętać o uregulowaniach odnoszących się do osób przebywających w szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych- są oni ujmowani w spisach sporządzanych przez kierowników tych jednostek.
Podobne uregulowania znajdziemy również w ustawie o wyborze Prezydenta RP.
Zobacz również: Wybory prezydenckie
Podstawa prawna: art.19-23 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat