Wybory 2023. Jak wybieramy senatorów? Który kandydat otrzymuje mandat?
REKLAMA
REKLAMA
Wybory do Senatu
Zgodnie z konstytucją, wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kandydatem na senatora może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat.
W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu.
Kto może zostać senatorem?
W całej Polsce w wyborach do Senatu zarejestrowano 360 kandydatów, z czego 69 to kobiety, a 291 - mężczyźni.
Podczas, gdy w wyborach do Sejmu, które odbywają się tego samego dnia, przy rozdziale mandatów dla komitetów obowiązuje zasada proporcjonalności, senatorów wybiera się zgodnie z systemem większościowym.
Jak stanowi Kodeks wyborczy, za wybranego na senatora w danym okręgu wyborczym uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów.
Jeżeli w danym okręgu wyborczym zarejestrowany jest tylko jeden kandydat - taka sytuacja nie występuje w tegorocznych wyborach - to zostaje on wybrany, jeśli uzyska więcej głosów na "tak", niż na "nie".
Tylko dwóch kandydatów wystawiono w 19 okręgach. Najwięcej kandydatów - siedmiu - wystawiono w okręgu nr 96 (Kalisz oraz powiaty: jarociński, kaliski, pleszewski).(PAP)
Autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ mir/
Zobacz także: Jednomandatowe okręgi wyborcze
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat