Wybory 15 października. Będzie można głosować w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej
REKLAMA
REKLAMA
- Głosowanie w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej
- Procedura dla osób trafiających do szpitala w dniu wyborów
- Zaświadczenie o prawie do głosowania
- Tworzenie obwodów odrębnych przez komisarza wyborczego
- Głosowanie w domach studenckich
Głosowanie w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej
"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.
REKLAMA
Wyborcy ujęci w spisie wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
Procedura dla osób trafiających do szpitala w dniu wyborów
Inaczej jest w przypadku osoby, która trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w dowolnie wybranym urzędzie gminy najpóźniej 12 października.
Tworzenie obwodów odrębnych przez komisarza wyborczego
Komisarz wyborczy tworzy tzw. obwód odrębny w placówce, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców. Nieutworzenie obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką.
Głosowanie w domach studenckich
Wyborcy będą mogli głosować także w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.
autorka: Aleksandra Rebelińska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA