Kto zapłaci za transport wyborców do lokali?
REKLAMA
REKLAMA
- Transport do lokalu na wniosek wyborcy, ale zapłaci państwo
- Co z lokalami wyborczymi bez dostępu do internetu?
- Czy lokale wyborcze muszą być przystosowane dla specjalnych potrzeb?
Zasady wdrażania nowych zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie organizacji lokali dla obwodowych komisji wyborczych były jednym z tematów omawianych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa miała wątpliwości dotyczące finansowania i organizacji transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych.
REKLAMA
Transport do lokalu na wniosek wyborcy, ale zapłaci państwo
REKLAMA
„Do połowy września stosowne informacje będą udzielone samorządom przez wojewodów. Oczywiście jest to zadanie, za które środki będą wypłacane przez wojewodów” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Dyrektor departamentu administracji publicznej MSWiA Grzegorz Ziomek przypomniał, że zarówno zapewnienie transportu do lokali wyborczych osobom starszym oraz niepełnosprawnym, a także organizacja transportu w dzień wyborów w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich to zadania zlecone gminie, które będą finansowane z budżetu państwa. „Bezpośrednio samorządom będą płacili wojewodowie” – powiedział Ziomek. Dodał, że transport do lokali wyborczych dla osób starszych lub niepełnosprawnych powinien być zorganizowany na wniosek wyborcy, ale gmina może korzystać z informacji o osobach ze szczególnymi potrzebami, którymi dysponują gminne jednostki pomocy społecznej.
„To jest zadanie, które będzie realizowane na wniosek, ale być może będzie wymagało pewnego rozpoznania realizowanego przez pracowników socjalnych” – powiedział Ziomek.
Co z lokalami wyborczymi bez dostępu do internetu?
REKLAMA
Samorządowcy pytali też o możliwość wsparcia w przygotowaniu lokali wyborczych, które mają ograniczony dostęp do internetu. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wyjaśniła, że przygotowanie lokali wyborczych, w tym zapewnienie dostępu do telefonu i internetu zgodnie z Kodeksem wyborczym należy do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zaznaczyła, że istotniejsze jest, by obwodowa komisja wyborcza miała zapewniona łączność telefoniczną z urzędem gminy, ponieważ w przypadku braku internetu są odpowiednie procedury postepowania.
„Nasze procedury z wprowadzaniem do sytemu informatycznego wyników wyborów przewidują, jak komisja ma postąpić w miejscach, gdzie nie ma internetu. Jest określona procedura, jak komisja ma postąpić, żeby do systemu te dane wprowadzić” – powiedziała szefowa KBW.
Pietrzak dodała, że ministerstwo cyfryzacji wystąpiło z inicjatywą, aby w związku z organizacją wyborów udostępnić gminom internet.
Czy lokale wyborcze muszą być przystosowane dla specjalnych potrzeb?
Do 21 sierpnia gminy miały obowiązek zgłosić możliwości utworzenia lokalu wyborczego dla obwodu, w którym jest co najmniej 200 mieszkańców i nie było dotąd takiego lokalu. Jak poinformowało KBW, takie informacje zostały przekazane i po dokonaniu analizy Komisarz Wyborczy utworzył dodatkowe obwody w tych miejscach, w których warunki organizacyjne zostały spełnione.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym przynajmniej połowa lokali wyborczych powinna być przystosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby te mogą wnioskować o organizację transportu do lokalu wyborczego.
mr/
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA