Centralny Rejestr Wyborców nie może być testowany w wyborach parlamentarnych
REKLAMA
REKLAMA
- Centralny Rejestr Wyborców znakiem zapytania
- Centralny Rejestr Wyborców najpierw w wyborach uzupełniających
- Kiedy powinien powstać Centralny Rejestr Wyborców
- Kto będzie miał dostęp do Centralnego Rejestru Wyborców
- Ile będzie kosztował Centralny Rejestr Wyborców
Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania powstanie na podstawie nowelizacji Kodeksu wyborczego z 26 stycznia. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 13 marca. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
Centralny Rejestr Wyborców znakiem zapytania
Centralny Rejestr Wyborców jest – zdaniem szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak – jedynym „znakiem zapytania” związanym z wdrożeniem zmian wprowadzonych styczniową nowelizację Kodeksu wyborczego przed planowanymi na jesień 2023 r. wyborami do Sejmu i Senatu.
Centralny Rejestr Wyborców najpierw w wyborach uzupełniających
Centralny Rejestr Wyborców musi powstać na tyle wcześnie – twierdzi Pietrzak – by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji – a więc w wyborach uzupełniających i przedterminowych, które de facto odbywają się jej zdaniem co tydzień w całej Polsce. „To jedyna sytuacja, kiedy możemy oficjalnie użyć tego systemu i wyłapać niedociągnięcia, jeśli takie się zdarzą” – podkreśliła szefowa KBW.
Kiedy powinien powstać Centralny Rejestr Wyborców
Według Pietrzak, aby przeprowadzić odpowiednie testy, Centralny Rejestr Wyborców powinien powstać przed 1 sierpnia.
„Nie wyobrażam sobie, że system zostanie wprowadzony bezpośrednio na wybory parlamentarne, bo to jest za późno. To musi zostać przetestowane na mniejszych wyborach, w toku kadencji. System nie może być testowany na wyborach ogólnopolskich” – powiedziała Pietrzak. Zaznaczyła przy tym, że ma zapewnienie ze strony rządu, że system powstanie odpowiednio wcześnie.
Kto będzie miał dostęp do Centralnego Rejestru Wyborców
Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, PKW i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji CRW będą dokonywać gminy jako zadania zlecone.
Ile będzie kosztował Centralny Rejestr Wyborców
Rejestr ma być utrzymywany przez ministra ds. informatyzacji. W latach 2022–2031 wydatki na CRW mają wynieść maksymalnie 91,72 mln zł, z tego: w 2022 r. – 2,3 mln zł; w 2023 r. – 28,9 mln zł; w 2024 r. – 7,6 mln zł; a w latach 2025-2031 po 7,56 mln zł. (PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat