REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014/ fot. Fotolia
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014/ fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostanie wybrany w trakcie pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE. Wraz z przewodniczącym wybranych zostanie 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Na jakich zasadach dokonywane są te wybory?

Głosowanie nad obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Parlamencie Europejskim odbędzie się już w pierwszym tygodniu lipca 2014 roku. W trakcie pierwszej sesji plenarnej wybranego w dniach 22-25 maja 2014 roku Parlamentu Europejskiego parlamentarzyści podejmą decyzję o tym, kto będzie kierował pracami Izby przez najbliższe dwa i pół roku.

REKLAMA

Wybory przewodniczącego PE

Choć deputowani są wybierani na pięcioletnią kadencję, to kadencja samego prezydenta, wiceprezydentów i kwestorów trwa dwa i pół roku.

Pierwsze wybory odbywają się podczas inauguracyjnej sesji plenarnej nowo wybranego Parlamentu Europejskiego, drugie - w połowie jego kadencji.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodniczący PE - kandydaci

Kandydować na to stanowisko może każdy eurodeputowany. Jego kandydaturę musi zaproponować albo frakcja polityczna albo grupa co najmniej 40 deputowanych. Musi też zgodzić się na udział w wyborach.

Procedura wybierania przewodniczącego

Wybory odbywają się poprzez tajne głosowanie. Deputowani wskazują swojego faworyta na papierowej karcie do głosowania i wrzucają ją do skrzynki. Procedurę obserwuje ośmiu deputowanych. Jeśli kandydat otrzyma co najmniej 50 proc. plus jeden głos - wygrywa wybory. Puste lub źle wypełnione karty do głosowania nie są brane pod uwagę. Jeśli nie ma zwycięzcy, odbywa się druga runda głosowania. Mogą do niej przystąpić dotychczasowi kandydaci, oraz nowo zaproponowani. Jeśli druga runda również nie zakończy się pomyślnie dla żadnego z nich, głosowanie można powtórzyć jeszcze raz. Jeśli i tym razem braknie większości, dwaj kandydaci z największą liczbą głosów przechodzą do rundy czwartej. Tu zwycięzca jest wybierany na podstawie zwykłej większości. Jeśli obydwaj otrzymają identyczne poparcie, przewodniczącym zostaje starszy kandydat.

Uprawnienia przewodniczącego

Przewodniczący nadzoruje prace Parlamentu i wszystkich jego ciał (prezydium i konferencji przewodniczących). Podczas sesji plenarnych dba, by przestrzegany był regulamin PE. Reprezentuje również Parlament we wszystkich sprawach administracyjnych i sądowych, oraz jest odpowiedzialny za relacje zewnętrzne. Na początku każdego posiedzenia Rady Europejskiej prezentuje stanowisko Parlamentu. Unijny budżet nie jest ważny bez podpisu prezydenta PE. Razem z przewodniczącym Rady, podpisuje on także akty prawne.

Polecamy serwis: Wybory

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

W PE jest 14 wiceprzewodniczących.

REKLAMA

Deputowani na karcie do głosowania mogą wskazać więcej niż jednego kandydata. W pierwszej turze wygrywają ci, którzy otrzymali bezwzględną większość oddanych głosów. Jeśli liczba wybranych kandydatów jest mniejsza od liczby miejsc do obsadzenia, przeprowadza się na tych samych zasadach drugą turę wyborów. Jeśli do obsadzenia pozostałych miejsc niezbędna jest trzecia tura wyborów, obowiązuje zasada głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby oddanych głosów, za wybranych uznaje się najstarszych kandydatów. Pomiędzy turami głosowania można dodawać nowych kandydatów.

Wiceprzewodniczący są członkami prezydium. Przewodniczą posiedzeniom plenarnym, gdy nie prowadzi ich przewodniczący. Troje wiceprzewodniczących jest stałymi członkami komitetu pojednawczego. Prezydent może przydzielić im także inne funkcje.

Kwestorzy w PE

W PE jest pięciu kwestorów.

Są wybierani po wyborach przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Odpowiedzialni są za te sprawy administracyjne i finansowe Parlamentu, które mają bezpośredni wpływ na prace deputowanych (np. dotyczące sprzętu czy usług dostępnych na terenie PE).

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA