Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) istnieje możliwość korespondencyjnego udziału w głosowaniu na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Osoba uprawniona do głosowania korespondencyjnego (tj. niepełnosprawna, starsza, chora) zobowiązana jest do zgłoszenia chęci udziału w głosowaniu drogą korespondencyjną do urzędu miasta lub gminy (tj. wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi).
Zgodnie z Informacją Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) z dnia 20 stycznia 2014 roku o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zostaną zarządzone na dzień 25 maja 2014 r zgłoszenia dokonać należy najpóźniej do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 maja 2014 r. (poniedziałek).
Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin
Zgłoszenie
POBIERZ: Wzór zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego
Zgłoszenia można dokonać w dowolnej formie: ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno zawierać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL/ numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość (w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim), oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, żądanie załączenia nakładki w alfabecie Braille'a (o ile wyborca ich sobie zażyczy), adres na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
Terminy związane z głosowaniem korespondencyjnym
Zadaj pytanie na: Forum
Decydując się na głosowanie korespondencyjne pamiętać należy o kilku ważnych terminach:
5 maja 2014 r. (poniedziałek) – termin zgłoszenia chęci udziału w głosowaniu w drodze korespondencyjnej;
12 maja 2014 r. (poniedziałek) - termin złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych;
12 maja 2014 r. (poniedziałek) - termin zgłoszenia zamiaru głosowania przy użyciu nakładki sporządzonej w alfabecie Braille’a;
15 maja 2014 r. (czwartek) - termin złożenia wniosku o sporządzenia aktu pełnomocnictwa;
23 maja 2014 r. (piątek) - termin złożenia wójtowi oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa. Nie jest to jednak termin ostateczny. Po jego upływie istnieje możliwość złożenia takiego oświadczenia. Można je złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania tj. 25 maja 2014 r. Jedynym warunkiem jest brak oddania głosu przez pełnomocnika.
Polecamy serwis: Wybory