REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Aleksandra Pajewska
 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do PE/ Fot. Fotolia
5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do PE/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) istnieje możliwość korespondencyjnego udziału w głosowaniu na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Osoba uprawniona do głosowania korespondencyjnego (tj. niepełnosprawna, starsza, chora) zobowiązana jest do zgłoszenia chęci udziału w głosowaniu drogą korespondencyjną do urzędu miasta lub gminy (tj. wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi).

REKLAMA

Zgodnie z Informacją Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) z dnia 20 stycznia 2014 roku o upływie terminów związanych z uprawnieniami wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zostaną zarządzone na dzień 25 maja 2014 r zgłoszenia dokonać należy najpóźniej do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 maja 2014 r. (poniedziałek).

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Zgłoszenie

POBIERZ: Wzór zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenia można dokonać w dowolnej formie: ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno zawierać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL/ numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość (w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim), oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, żądanie załączenia nakładki w alfabecie Braille'a (o ile wyborca ich sobie zażyczy), adres na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Terminy związane z głosowaniem korespondencyjnym

Zadaj pytanie na: Forum

Decydując się na głosowanie korespondencyjne pamiętać należy o kilku ważnych terminach:

5 maja 2014 r. (poniedziałek) – termin zgłoszenia chęci udziału w głosowaniu w drodze korespondencyjnej;

12 maja 2014 r. (poniedziałek) - termin złożenia wniosku o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych;

12 maja 2014 r. (poniedziałek) - termin zgłoszenia zamiaru głosowania przy użyciu nakładki sporządzonej w alfabecie Braille’a;

15 maja 2014 r. (czwartek) - termin złożenia wniosku o sporządzenia aktu pełnomocnictwa;

23 maja 2014 r. (piątek) - termin złożenia wójtowi oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa. Nie jest to jednak termin ostateczny. Po jego upływie istnieje możliwość złożenia takiego oświadczenia. Można je złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania tj. 25 maja 2014 r. Jedynym warunkiem jest brak oddania głosu przez pełnomocnika.

Polecamy serwis: Wybory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA