Parlament Europejski – wybory 2014
Z nadejściem daty 22-25 maja wybranych zostanie 751 europosłów. Obywatele każdego państwa członkowskiego mają prawo wyboru określonej liczby posłów, w PE zasiada na przykład 51 posłów z Polski. Przydział miejsc jest określony w traktatach europejskich: państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności (tzw. degresywna proporcjonalność).
Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze
Wybory do PE w Polsce
Państwa członkowskie uzgodniły pewną liczbę wspólnych reguł, z których najważniejszy jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej. Każde państwo ma jednak prawo swobodnie decydować o wielu ważnych aspektach procedury głosowania. Na przykład niektóre państwa dzielą swoje terytorium na regionalne okręgi wyborcze, podczas gdy inne mają tylko jeden okręg wyborczy. W Polsce posłowie do PE są wybierani w 13 okręgach.
Data wyborów do PE
Państwa mogą również decydować o konkretnej dacie wyborów do PE zgodnie z ich tradycją w tym zakresie, ale wszędzie głosowanie musi odbyć się w tym samym tygodniu. Zwyczajowo rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie głosuje się w czwartek, a kończy w niedzielę, kiedy to głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich. W 2014 roku wybory powinny się odbyć między 22 a 25 maja, w Polsce – w niedzielę 25 maja.
Polecamy serwis: Wybory
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, Parlament Europejski stał się pełnoprawnym współustawodawcą i odgrywa decydującą rolę w kształtowaniu europejskiej polityki. Współdecyduje też o budżecie UE. Wyniki wyborów muszą być także uwzględnione przez przywódców państw członkowskich podczas mianowania kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Oddając głos w wyborach europejskich wywiera się wpływ na skład Parlamentu i na decyzje podejmowane przez instytucje europejskie przez kolejne pięć lat.
Zadaj pytanie na: Forum
Źródło: Parlament Europejski (europarl.pl)