Parlament Europejski
REKLAMA
REKLAMA
Zadania Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski to obecnie jedna z najważniejszych instytucji unijnych. Wraz z Radą i Komisją Europejską bierze udział w tworzeniu unijnego prawa. Ponadto pełni on funkcję kontrolną, która dotyczy sprawowania nadzoru nad działalnością innych organów Unii, ma możliwość uchwalenia wotum nieufności w stosunku do Komisji Europejskiej. PE zatwierdza również budżet oraz udziela KE absolutorium z wykonania budżetu, rozpatruje petycje kierowane przez obywateli Unii. Funkcja kreacyjna Parlamentu polega natomiast na tworzeniu lub ustalaniu składu organów lub instytucji wspólnotowych. PE wybiera RPO, bierze udział w powoływaniu członków KE, Trybunału Obrachunkowego itp. Ponadto PE stanowi forum artykulacji poglądów politycznych.
REKLAMA
Skład PE
W PE zasiadają przedstawiciele narodów państw członkowskich, wybrani przez obywateli poszczególnych państw. Liczba przedstawicieli państw członkowskich w PE powinna zapewniać właściwą reprezentację tychże państw. Zasadniczo liczba eurodeputowanych z danego kraju zależy od liczby mieszkańców tego kraju. Zgodnie z zapisami traktatowymi liczba posłów nie powinna przekroczyć 751.
Zobacz również: Wybory do PE 2014 - termin
Liczba mandatów - kadencja 2014-2019
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku wybierzemy 751 eurodeputowanych. Poniżej liczba mandatów z podziałem na poszczególne państwa członkowskie:
- Austria 18
- Belgia 21
- Bułgaria 17
- Chorwacja 11
- Cypr 6
- Czechy 21
- Dania 13
- Estonia 6
- Finlandia 13
- Francja 71
- Grecja 21
- Hiszpania 54
- Holandia 26
- Irlandia 11
- Litwa 11
- Luksemburg 6
- Łotwa 8
- Malta 6
- Niemcy 96
- Polska 51
- Portugalia 21
- Rumunia 32
- Słowacja 13
- Słowenia 8
- Szwecja 20
- Węgry 21
- Wielka Brytania 73
- Włochy 73
Posłowie wybierani są raz na pięć lat. Tyle trwa bowiem kadencja PE.
Siedziba PE
Główną siedzibą PE jest Strasburg, odbywają się tu sesje plenarne (posiedzenia całego parlamentu). Dodatkowe sesje mogą odbywać się w Brukseli, gdzie zbierają się komisje parlamentarne i grupy polityczne. Siedziba Sekretariatu Generalnego PE znajduje się w Luksemburgu. Stąd mówi się, że PE ma trzy siedziby.
Polecamy serwis: Wybory
Struktura PE
Organizacja wewnętrzna PE opiera się na rozwiązaniach zbliżonych do tych stosowanych w parlamentach narodowych. Regulamin PE reguluje pozycję przewodniczącego, który kieruje całością prac parlamentu, wiceprzewodniczących, którzy zastępują przewodniczącego i kwestorów, odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe dotyczące posłów. W strukturach PE możemy również wyodrębnić komisje stałe, które rozpatrują sprawy powierzone im przez Parlament np. Komisja Spraw Zagranicznych, Komisja Gospodarcza i Monetarna Komisja Rozwoju Regionalnego itp. Ponadto istnieją komisje tymczasowe i śledcze.
Frakcje polityczne w PE
Posłowie nie zasiadają w Parlamencie Europejskim według kraju pochodzenia, lecz według przynależności do jednego z 7 ogólnoeuropejskich ugrupowań politycznych. Frakcje polityczne stanowią swoiste organizacje międzypartyjne. Kryterium przynależności stanowi podobieństwo poglądów politycznych. W kadencji PE 2004-2009 możemy wyróżnić następujące ugrupowania:
- Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-DE) - 268 posłów
- Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim (PSE) - 198 posłów
- Grupa Przymierza Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) - 88 posłów
- Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Verts/ALE) - 42 posłów
- Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 41 posłów
- Grupa Niepodległość i Demokracja IND/DEM - 37 posłów
- Grupa Unii na rzecz Europy Narodów UEN - 27 posłów
- Niezrzeszeni NI - 29 posłów
Zadaj pytanie na: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA