Tworzenie frakcji
Regulamin Parlamentu Europejskiego stanowi, iż jego członkowie mogą łączyć się w grupy według kryterium podobieństwa poglądów politycznych. Każda grupa polityczna składa się z posłów wybranych w co najmniej jednej piątej państw członkowskich. Minimalna liczba posłów konieczna do utworzenia grupy politycznej wynosi 20.
Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin
Poszczególne frakcje w PE
Obecnie w PE wyróżniamy 7 frakcji politycznych oraz grupę posłów nie należących do żadnego ugrupowania.
- Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-ED) tworzy 285 członków Europejskiego Parlamentu, co stanowi około 36% całego Parlamentu. Jest to największe ugrupowanie, istniejące od 1953 roku.
Grupa zrzesza Chrześcijańskich Demokratów, Konserwatystów i inne ugrupowania polityczne centrum i centroprawicy z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. W programie partii znajdziemy m.in. postulaty dotyczące poszanowania praw człowieka, rządów prawa, szerokie stosowanie zasady subsydiarności.Do grupy przynależy 15 deputowanych narodowości polskiej, głównie z Platformy Obywatalskiej.
- Kolejna co do wielkości grupa zrzeszająca 217 deputowanych to Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim(PSE). Wśród członków znajduje się 9 Polaków przeważnie wywodzących się z koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy. Partia została założona w 1953 roku. Należą do niej przedstawiciele partii o rodowodzie socjalistycznym i socjaldemokratycznym. Wśród postulatów programowych znajdziemy m.in. walkę z biedą, bezrobociem i wykluczeniem, pomoc grupom słabszym oraz budowę społeczeństwa dobrobytu.
- Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy(ALDE) tworzy 99 członkow, w tym 6 Polaków głównie z Partii Demokratycznej. Powstała ona, podobnie jak poprzednie dwa ugrupowania w 1953 roku. Partia postuluje umacnianie współpracy w ramach Unii, oparcie jej na idei federalizmu. Opowiada się za reformą gospodarki europejskiej, tak by stała się ona bardziej stabilna i konkurencyjna.
- 44 osobowa Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) jest czwartę co do wielkości frakcją w PE. Prawie połowa członków(20 osób) to Polacy głównie z Prawa i Sprawiedliwości. Partia o orientacji konserwatywnej i eurosceptycznej powstała w 1999 roku. Statut grupy zawiera postulaty według których Unia Europejska powinna umacniać fundamenty cywilizacji łacińskiej w Europie, w tym poszanowanie dla osoby ludzkiej, szanować tradycję, suwerenność, demokrację i tożsamość narodów Europy.
- Grupę Zielonych / Wolnego Przymierza Europejskiego (V/ALE) tworzą 43 deputowani, walczący o decentralizację władzy, zwiększenie uprawnień PE, otoczenie opieką uchodźców i imigrantów. W jej szeregach brak jest Polaków.
- Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica(GUE/NGL) to 41 członków(nie ma wśród nich Polaków), opowiadających się za oparciem UE na zasadach subsydiarności i solidarności. Priorytetem jest zapewnienie równych praw wszystkim osobom mieszkającym na terytorium Unii.
- Najmniej liczne ugrupowanie polityczne w PE to Grupa Niepodległość/Demokracja(IND/DEM). Zrzesza ono 22 członków , w tym 3 z Polski. Została założona w 1999 roku przez skrajnych przeciwników procesu integracji europejskiej.
Polecamy serwis: Wybory
Frakcje polityczne a partie krajowe
Frakcja polityczna to ugrupowanie zrzeszające deputowanych z różnych krajów i różnych partii narodowych. Elementem odróżniającym grupy polityczne od ich krajowych odpowiedników jest brak podziału na koalicję rządzącą i opozycję, wynika to ze specyfiki unijnego systemu instytucjonalnego.
Frakcje stanowią istotny czynnik integracji, przyczyniając się do formowania europejskiej świadomości.
Zadaj pytanie na: Forum