Referendum akcesyjne
REKLAMA
REKLAMA
Po zakończeniu długoletnich negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską , Polakom postawiono pytanie czy chcą zacieśnić związki Polski z resztą Europy. Na karcie referendalnej znalazło się pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej ?"
REKLAMA
Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej
Referendum przeprowadzono w trybie art. 90 Konstytucji, który przewiduje:
1. Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach (…)
3. Wyrażenie zgody na ratyfikację takiej umowy może być uchwalone w referendum ogólnokrajowym zgodnie z przepisem art. 125.
Wynik referendum jest wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Wyniki referendum
Referendum było poprzedzone kampanią informacyjno-agitacyjną , którą rozpoczęli zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy przystąpienia Polski do UE. Za przekonywanie do swych racji zabrały się poszczególne partie czy osobistości życia politycznego.
Zobacz: Referendum lokalne
Ostatecznie w referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej wzięło udział 17,5 mln osób, frekwencja wyniosła zatem 59%.
77% Polaków opowiedziało się za ratyfikacją Traktatu, a tym samym akcesją do UE, 23 % było przeciwko.
Największe poparcie dla integracji zanotowano w gminach w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, śląskim, dolnośląskim oraz w dużych miastach Polski zachodniej i centralnej, najmniejsze w województwach podlaskim i lubelskim
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA