REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia
Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do PE w 2014 roku odbędą się w dnach 22-25 maja, w Polsce 25 maja (tj. niedziela). W 2014 roku wybierzemy Parlament Europejski VIII kadencji, w Polsce będzie to trzecie głosowanie. Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu wyborów oraz praw wyborczych określają ustawodawstwa poszczególnych państw.

REKLAMA

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Komitety wyborcze w wyborach do PE w 2014 roku

REKLAMA

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PKW (Państwową Komisję Wyborczą) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku startować zamierza 20 komitetów wyborczych. Wśród nich wskazać należy: PO, PiS, Europę Plus Twój Ruch, PSL, SLD-UP, Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry, Polskę Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego, Partię Zielonych, Samoobronę, Samoobronę Odrodzenie, Związek Słowiańskiego, a także komitety: Demokracja Bezpośrednia, Oburzeni, Gospodarka Dobra Wspólnego, Wolność, komitet Marka Wocha, komitet Obrony Wędlin Tradycyjnych oraz komitet Naprawimyto.org.

Warto podkreślić, że termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego minął 7 kwietnia (o godz. 16:15). Z kolei 15 kwietnia (o godz. 24:00) upływa termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w danym okręgu wyborczym. Stąd już 15 kwietnia będziemy znali wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat posła w kadencji PE 2014-2019.

Kandydaci w wyborach do PE

W Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów z 28 Państw Członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 posłów z Polski. Parlament jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną w głosowaniu bezpośrednim. Kadencja PE (więc także każdego kandydata) trwa pięć lat. Europosłowie mogą łączyć się w grupy (frakcje polityczne) według kryterium podobieństwa poglądów politycznych, przy czym każdy z posłów może należeć tylko do jednej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Wybory

Parlament Europejski - posłowie

Posłowie Parlamentu Europejskiego, będący przedstawicielami państw członkowskich, są wolni i niezależni. Oznacza to, że nie mogą być związani instrukcjami rządów ani parlamentów krajowych. Poseł PE nie może być jednocześnie członkiem rządu krajowego, Komisji Europejskiej, Trybunału Obrachunkowego, ani urzędnikiem innych instytucji Unii Europejskiej. Każdy poseł w ramach prawa inicjatywy parlamentu ma prawo złożyć propozycję unijnego aktu prawnego. Posłowie objęci są immunitetem, który chroni ich przed zatrzymaniem, przeszukaniem oraz pociągnięciem do odpowiedzialności przed sądem.

Eurodeputowany - wynagrodzenie

Decyzja 2005/684 w sprawie przyjęcia statutu posła do PE przewiduje takie same zasady wynagradzania eurodeputowanych.

Wynagrodzenie wynosi 38,5% poborów podstawowych sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Oprócz wynagrodzenia posłowie otrzymują zwrot poniesionych kosztów m. in. podróży, rachunków telefonicznych, zakup sprzętu komputerowego i innych. Mają też prawo do pomocy osobistych pracowników, których sami sobie dobierają. Z ukończeniem 63 roku życia posłowie otrzymują prawo do emerytury. Między wygaśnięciem mandatu i rozpoczęciem nowej aktywności zawodowej eurodeputowanym przysługuje odprawa przejściowa. Rodzinom zmarłych posłów lub byłych posłów przysługuje renta rodzinna.

Wybory do PE w 2009

Do PE obowiązuje 5% próg wyborczy. Stąd też w 2009 roku do PE weszły cztery polskie ugrupowania polityczne: PO, PIS, SLD-UP i PSL. W 2009 wybieraliśmy 50 europosłów. Jedno dodatkowe miejsce w PE przypadło Polsce w związku z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA