Czynne prawo wyborcze w wyborach do PE w 2014 r.
Czynne prawo wyborcze, a więc prawo wybierania (głosowania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Prawo wybierania nie przysługuje osobom, które:
- pozbawione są praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- pozbawione są praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione zostały prawomocnym orzeczeniem sądu.
Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin
Bierne prawo wyborcze w wyborach w 2014 r.
Bierne prawo wyborcze, czyli prawo wybieralności (kandydowania) przysługuje osobie, mającej prawo wybierania w tych wyborach, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 21 lat, i od co najmniej 5 lat stale zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje:
- osobie skazanej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- osobie, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności na podstawie art. 21 a ust. 2a ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa.
Prawa wybieralności nie posiada również obywatel Unii, niebędący obywatelem polskim, pozbawionym prawa wybieralności w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.
Zadaj pytanie na: Forum