Kryteria brane pod uwagę przy ocenie eurodeputowanych to m.in.
- sporządzone raporty czyli najważniejsze dokumenty przygotowywane przez posłów w toku prac legislacyjnych, w ramach działalności w Komisji PE;
- opinie autorskie do raportów;
- funkcje pełnione w PE (np. w ramach Prezydium );
- członkostwo w innych organach PE ( m.in. członkostwo w Komisjach i Delegacjach PE);
- obecność na posiedzeniach Komisji;
- inicjatywy własne na terenie PE;
Wyniki raportu
Najbardziej pracowici i widoczni europosłowie to przedstawiciele Platformy Obywatelskiej: Jacek Saryusz-Wolski (przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE), Jerzy Buzek( Członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Członek Komisji Tymczasowej ds. Zmian Klimatycznych ) i Janusz Lewandowski ( przewodniczący, a później wiceprzewodniczącego Komisji Budżetowej).
Cała trójka ponownie będzie ubiegać się o mandat w Parlamencie Europejskim.
Najlepszymi europosłami Prawa i Sprawiedliwości okazali się Konrad Szymański, zajmujący się sprawami zagranicznymi UE, autor dwóch strategicznych dla polskich interesów narodowych raportów oraz Marcin Libicki, Przewodniczący Komisji Petycji, rozpatrującej petycje obywateli Unii związane z działalnością Wspólnoty.
Najbardziej aktywną deputowaną lewicy została Lidia Geringer de Oedenberg, która zajęła w tej kategorii szóste miejsce i została wyróżniona za najlepsze zaplecze i stronę internetową.
Najlepsza partia
Zestawienie pokazujące średnią ilość punktów uzyskaną przez posłów w podziale na przynależność partyjną wskazuje na największy wpływ i znaczenie przedstawicieli
dwóch głównych polskich partii politycznych Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.
Dobrym wynikiem grupowym może wykazać się także trzecia z kolei partia Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy.