REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy europosłowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wilimborek
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
/
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku

W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów w skali kraju-1 467 775 głosów, co dało partii 15 mandatów w PE.

REKLAMA

Na drugi miejscu znalazł się Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin z 15.92% głosami i 10 mandatami, następnie Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z 12.67% z 7 mandatami.

REKLAMA

Na okręgową listę Komitetu Wyborczego Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oddano łącznie 656 782 głosów, to jest 10.78% głosów w skali kraju( 6 mandatów), tuż za nią znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy z 9.35% głosami (5 mandatów).

Do Europarlamentu dostały się również 4 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Unia Wolności(7,33 %),4 osoby z list Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego( 6.34% ) oraz 3 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Socjaldemokracji Polskiej (5.33% głosów).

W wyborach zarejestrowanych zostało 21 komitetów wyborczych, z czego 8 z nich uzyskało więcej niż 5% głosów ważnych, uprawniających do uczestniczenia w podziale mandatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Frekwencja wyborcza

Wybory do europarlamentu nie cieszą się zbytnią popularnością wśród narodów europejskich. W Polsce w roku 2004 w wyborach wzięło udział 6 265 062 obywateli, spośród prawie 30 mln uprawnionych. Frekwencja wyborcza wyniosła 20,87%.

Podsumowanie kadencji 2004-2009

W Europarlamencie VI kadencji zasiadło w sumie 54 deputowanych z Polski.

Najwięcej z nich bo aż 15 zasila szeregi Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-DE), w której w sumie zasiada 285 posłów z państw członkowskich.

BUZEK Jerzy (PO),
CHMIELEWSKI Zdzisław Kazimierz (PO)
HANDZLIK Małgorzata(PO)
HOŁOWCZYC Krzysztof
OLBRYCHT Jan (PO)
GACEK Urszula (PO)
JAŁOWIECKI Stanisław(PO)
KACZMAREK Filip(PO)
PROTASIEWICZ Jacek(PO)
SARYUSZ-WOLSKI Jacek (PO)
LEWANDOWSKI Janusz

POSIEKIERSKI Czesław Adam(PSL)
SONIK Bogusław(PO)
ZALESKI Zbigniew(PO)
ZWIEFKA Tadeusz({PO)

Trzon Grupy Unia na rzecz Europy Narodów UEN (44) stanowią  eurodeputowani głównie z PiS, PSL :

BIELAN Adam (PiS)
CHRUSZCZ Sylwester (Naprzód Polsko)
CZARNECKI Ryszard(PiS)
FOLTYN-KUBICKA Hanna (PiS)
GRABOWSKI Dariusz Maciej
JANOWSKI Mieczysław Edmund(PiS)
KUC Wiesław Stefan(Samoobrona RP)
KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof (PSL)
LIBICKI Marcin (PiS)
MASIEL Jan Tadeusz (PSL Piast)
WOJCIECHOWSKI Janusz (PSL)
ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz
PĘK Bogdan (Naprzód Polsko)
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz
PODKAŃSKI Zdzisław Zbigniew (PSL PIAST)
SZYMAŃSKI Konrad (PiS)
TOMASZEWSKA Ewa(PiS)
ROGALSKI Bogusław (Naprzód Polsko)
ROSZKOWSKI Wojciech (PiS)
RUTOWICZ Leopold Józef (Samoobrona RP)

217 posłów zasiada w drugiej co do wielkości partii- Grupie Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim (PSE), w tym 9 osób z Polski:

GERINGER de OEDENBERG Lidia Joanna (SLD-UP)
GIEREK Adam (UP)
GOLIK Bogdan
GRABOWSKA Genowefa (Socjaldemokracja Polska)
LIBERADZKI Bogusław-SLD UP
PINIOR Józef (Socjaldemokracja Polska)
ROSATI Dariusz
SZEJNA Andrzej Jan (SLD-UP)
SIWIEC Marek (SLD-UP) 

Wśród 99 członków Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy , znajduje się 6 Polaków:

CZARNECKI Marek Aleksander
STANISZEWSKA Grażyna (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
KUŁAKOWSKI Jan Jerzy (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl )
ONYSZKIEWICZ Janusz (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
WIELOWIEYSKI Andrzej (Unia Wolności/Partia Demokratyczna-demokraci.pl)
PISKORSKI Paweł Bartłomiej (Stronnictwo Demokratyczne)

Grupę Niepodległość i Demokracja IND/DEM tworzy 27 posłów, 3 z Polski:

KRUPA Urszula
TOMCZAK Witold (LPR)
WOJCIECHOWSKI Bernard

GIERTYCH Maciej Marian z LPR jest posłem niezrzeszonym w żadnej frakcji.

W pozostałych frakcjach, skrajnie lewicowej Konfederacyjnej Grupie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica (EUL/NGL) i ekologiczno-regionalnej Grupie Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA), nie ma Polaków.

Warto zajrzeć na stronę oficjalną Parlamentu Europejskiego, gdzie można przyjrzeć się bliżej działalności eurodeputowanych. Znajdziemy tam informacje dotyczące działalności parlamentarnej każdego z członków PE - postawione pytania, opinie i sprawozdania, wystąpienia na forum plenarnym oraz życiorys wraz z oświadczeniem majątkowym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory Prezydenta RP 2025. Kiedy PKW poda wyniki?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Tego samego dnia, już po zamknięciu lokali wyborczych poznamy wyniki sondażowe exit poll. Na wyniki PKW trzeba będzie poczekać trochę dłużej. Kiedy wyniki?

Pełczyńska-Nałęcz: Koniec dopłat do kredytów mieszkaniowych, podatek katastralny od trzeciego mieszkania

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała zwrot w polityce mieszkaniowej. Koniec z dopłatami do kredytów, więcej mieszkań społecznych i podatek katastralny – to filary nowego podejścia rządu.

Wybory prezydenckie 2025: Kto przejdzie do drugiej tury? [SONDA]

Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Emocje rosną, a najnowsze sondaże rzucają nowe światło na szanse poszczególnych kandydatów. Kto znajdzie się w drugiej turze? Sprawdź, jak wyglądają wyniki, jak zmieniają się nastroje wyborców i oddaj głos w naszej sondzie.

Sondaże prezydenckie 2025: duże różnice w pierwszej trójce. 25% Polaków nadal się waha na kogo zagłosować. Podejmą decyzję dopiero przy urnie wyborczej?

W dniu 14 maja 2025 r. opublikowano dwa różne sondaże prezydenckie tej samej instytucji badawczej IBRIS, dla dwóch różnych gazet przeprowadzone w ostatnich dniach. Sondaże te pokazują dość duże różnice między kandydatami plasującymi się na pierwszych trzech miejscach. Z innego sondażu wynika, że ponad jedna czwarta Polaków wciąż może zmienić kandydata, na którego zagłosuje w nadchodzących wyborach prezydenckich.

REKLAMA

Egzamin zawodowy: adwokacki i radcowski – gdy komisja zawiedzie, a Ty nie. Jak skutecznie odwołać się od wyniku?

Uzyskanie negatywnego wyniku z egzaminu zawodowego na radcę prawnego lub adwokata nie musi być końcem drogi – może być początkiem merytorycznego starcia o sprawiedliwość. W ostatnich latach odwołania od wyników tych egzaminów stają się coraz bardziej powszechnym narzędziem ochrony praw kandydatów. I słusznie – każda ocena podlega bowiem kontroli, a zdający mają realny wpływ na jej weryfikację. Zatem jak skutecznie odwołać się od wyniku?

Wyrok TSUE w sprawie WIBOR-u w umowach kredytowych. Będzie historyczny przełom w ochronie praw kredytobiorców złotówkowych?

W dniu 11 czerwca 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii zajmie się sprawą polskiego kredytu złotówkowego, którego oprocentowanie oparte jest na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Sprawa została zarejestrowana pod sygnaturą C-471/24 i trafiła do Trybunału na skutek skierowania przez Sąd Okręgowy w Częstochowie pytań prejudycjalnych. To przełomowy moment w historii polskiego rynku finansowego – porównywalny z początkiem spraw frankowych w TSUE.

GIS: wykryto pestycyd w tej czarnej herbacie liściastej. Zobacz, których partii Yunnan Loyd nie można spożywać

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował 13 maja 2025 r. ostrzeżenie publiczne dotyczące dotyczące żywności. GIS poinformował o wykryciu pozostałości pestycydu o nazwie antrachinon w dwóch partiach herbaty czarnej liściastej o nazwie Yunnan herbata czarna liściasta "Loyd". Wyraźnie zaznaczono, że nie należy spożywać partii produktu określonych w tym komunikacie, bo może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

System kaucyjny w Polsce już od 2026 roku: Co to oznacza dla sklepów i konsumentów?

Od stycznia 2026 roku w Polsce rusza system kaucyjny, który zrewolucjonizuje sposób zbierania i recyklingu opakowań. Nowe przepisy to duże wyzwanie dla właścicieli sklepów – będą musieli dostosować swoje placówki, wdrożyć nowe systemy sprzedaży i zadbać o edukację klientów. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany i co możesz zyskać jako przedsiębiorca.

REKLAMA

Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

REKLAMA