REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku

W roku 2004 największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobył Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, uzyskując 24,1 % głosów w skali kraju-1 467 775 głosów, co dało partii 15 mandatów w PE.

REKLAMA

Na drugi miejscu znalazł się Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin z 15.92% głosami i 10 mandatami, następnie Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z 12.67% z 7 mandatami.

REKLAMA

Na okręgową listę Komitetu Wyborczego Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oddano łącznie 656 782 głosów, to jest 10.78% głosów w skali kraju( 6 mandatów), tuż za nią znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy z 9.35% głosami (5 mandatów).

Do Europarlamentu dostały się również 4 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Unia Wolności(7,33 %),4 osoby z list Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego( 6.34% ) oraz 3 osoby startujące z list Komitetu Wyborczego Wyborców Socjaldemokracji Polskiej (5.33% głosów).

W wyborach zarejestrowanych zostało 21 komitetów wyborczych, z czego 8 z nich uzyskało więcej niż 5% głosów ważnych, uprawniających do uczestniczenia w podziale mandatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Frekwencja wyborcza

Wybory do europarlamentu nie cieszą się zbytnią popularnością wśród narodów europejskich. W Polsce w roku 2004 w wyborach wzięło udział 6 265 062 obywateli, spośród prawie 30 mln uprawnionych. Frekwencja wyborcza wyniosła 20,87%.

Podsumowanie kadencji 2004-2009

W Europarlamencie VI kadencji zasiadło w sumie 54 deputowanych z Polski.

Najwięcej z nich bo aż 15 zasila szeregi Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-DE), w której w sumie zasiada 285 posłów z państw członkowskich.

BUZEK Jerzy (PO),
CHMIELEWSKI Zdzisław Kazimierz (PO)
HANDZLIK Małgorzata(PO)
HOŁOWCZYC Krzysztof
OLBRYCHT Jan (PO)
GACEK Urszula (PO)
JAŁOWIECKI Stanisław(PO)
KACZMAREK Filip(PO)
PROTASIEWICZ Jacek(PO)
SARYUSZ-WOLSKI Jacek (PO)
LEWANDOWSKI Janusz

POSIEKIERSKI Czesław Adam(PSL)
SONIK Bogusław(PO)
ZALESKI Zbigniew(PO)
ZWIEFKA Tadeusz({PO)

Trzon Grupy Unia na rzecz Europy Narodów UEN (44) stanowią  eurodeputowani głównie z PiS, PSL :

BIELAN Adam (PiS)
CHRUSZCZ Sylwester (Naprzód Polsko)
CZARNECKI Ryszard(PiS)
FOLTYN-KUBICKA Hanna (PiS)
GRABOWSKI Dariusz Maciej
JANOWSKI Mieczysław Edmund(PiS)
KUC Wiesław Stefan(Samoobrona RP)
KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof (PSL)
LIBICKI Marcin (PiS)
MASIEL Jan Tadeusz (PSL Piast)
WOJCIECHOWSKI Janusz (PSL)
ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz
PĘK Bogdan (Naprzód Polsko)
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz
PODKAŃSKI Zdzisław Zbigniew (PSL PIAST)
SZYMAŃSKI Konrad (PiS)
TOMASZEWSKA Ewa(PiS)
ROGALSKI Bogusław (Naprzód Polsko)
ROSZKOWSKI Wojciech (PiS)
RUTOWICZ Leopold Józef (Samoobrona RP)

217 posłów zasiada w drugiej co do wielkości partii- Grupie Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim (PSE), w tym 9 osób z Polski:

GERINGER de OEDENBERG Lidia Joanna (SLD-UP)
GIEREK Adam (UP)
GOLIK Bogdan
GRABOWSKA Genowefa (Socjaldemokracja Polska)
LIBERADZKI Bogusław-SLD UP
PINIOR Józef (Socjaldemokracja Polska)
ROSATI Dariusz
SZEJNA Andrzej Jan (SLD-UP)
SIWIEC Marek (SLD-UP) 

Wśród 99 członków Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy , znajduje się 6 Polaków:

CZARNECKI Marek Aleksander
STANISZEWSKA Grażyna (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
KUŁAKOWSKI Jan Jerzy (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl )
ONYSZKIEWICZ Janusz (Unia Wolnosci/Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
WIELOWIEYSKI Andrzej (Unia Wolności/Partia Demokratyczna-demokraci.pl)
PISKORSKI Paweł Bartłomiej (Stronnictwo Demokratyczne)

Grupę Niepodległość i Demokracja IND/DEM tworzy 27 posłów, 3 z Polski:

KRUPA Urszula
TOMCZAK Witold (LPR)
WOJCIECHOWSKI Bernard

GIERTYCH Maciej Marian z LPR jest posłem niezrzeszonym w żadnej frakcji.

W pozostałych frakcjach, skrajnie lewicowej Konfederacyjnej Grupie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica (EUL/NGL) i ekologiczno-regionalnej Grupie Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA), nie ma Polaków.

Warto zajrzeć na stronę oficjalną Parlamentu Europejskiego, gdzie można przyjrzeć się bliżej działalności eurodeputowanych. Znajdziemy tam informacje dotyczące działalności parlamentarnej każdego z członków PE - postawione pytania, opinie i sprawozdania, wystąpienia na forum plenarnym oraz życiorys wraz z oświadczeniem majątkowym.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA