REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak głosować w wyborach samorządowych

Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Jak ustala się wyniki głosowania w obwodach

Obwód wyborczy to jednostka administracyjna wyodrębniona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych.

REKLAMA

Ustalanie wyników wyborów na wójta

Wójt wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Wybory wójtów zarządza Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, łącznie z wyborami do rad gmin.

Czy cudzoziemiec może głosować w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może wziąć w nich udział? Czy możliwe jest głosowanie cudzoziemców? Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych?

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Jak przebiega głosowanie

Obywatele wyłaniają przedstawicieli władz lokalnych poprzez tajne głosowanie. Prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel UE, który na stałe mieszka w Polsce.

REKLAMA

Czym zajmują się obwodowe komisje wyborcze

Zasadniczą kompetencją obwodowej komisji wyborczej jest przeprowadzenie wyborów zgodnie z obowiązującym prawem.

Czym zajmują się terytorialne komisje wyborcze

Terytorialne komisje wyborcze przeprowadzają wybory samorządowe. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wyróżnia trzy rodzaje terytorialnych komisji wyborczych: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Liczba radnych wybieranych do rad gminy

Ustalenie liczby radnych dla każdej rady następuje na podstawie liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone.

Czym zajmują się komitety wyborcze

Komitety wyborcze w imieniu partii politycznych, organizacji i wyborców wykonują czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą, na zasadzie wyłączności, kampanię wyborczą na ich rzecz. Każdy nowy komitet ma obowiązek zawiadomić o swoim powstaniu właściwego komisarza wyborczego albo Państwową Komisję Wyborczą.

Co to jest protest wyborczy

Przez protest wyborczy podmioty uprawnione mogą domagać się unieważnienia wyborów samorządowych, jeżeli zostały naruszone zasady ich przeprowadzania. Protest to nic innego, jak wniosek skierowany do odpowiedniego organu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Jak sporządzany jest spis wyborców

Spis wyborców służy dla wyborów do rad, do których wybory zostały zarządzone. Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy. Spis wyborców przekazuje się w przeddzień wyborów przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej.

Czym zajmuje się komisarz wyborczy

Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczonym na obszar stanowiący część jednego województwa. Komisarz wyborczy wydaje postanowienia w zakresie swoich ustawowych uprawnień

Kandydaci na prezydenta miasta stołecznego Warszawy

Obecna kadencja prezydenta miasta stołecznego Warszawy zakończy się 12 listopada. Urzędującym prezydentem jest Hanna Gronkiewicz – Waltz. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast ewentualna druga tura 5 grudnia.

Rola Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza powołana na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Zgodnie z harmonogramem wyborczym pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie 21 listopada. Przy wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest także możliwa druga tura.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją do zostania członkiem komisji wyborczej, z czym wiąże się dieta w wysokości ponad 100 zł, jak również zwrot kosztów podróży i noclegów. Żeby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać szczególnych warunków.

Czy można głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Finansowanie kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów. Wydatki komitetów wyborczych ponoszone w związku z wyborami są pokrywane z ich źródeł własnych. Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne.

Jak głosować w wyborach samorządowych

Głosowanie to metoda podejmowania decyzji polegająca na tym, że każdy z uczestników oddaje swój głos według własnych przekonań. Informacja o tym, jak oddać ważny głos jest umieszczona przede wszystkim na każdej karcie do głosowania.

Zgłaszanie kandydatów na radnych

Kandydatów na radnych mogą zgłaszać wyłącznie komitety wyborcze. Listy kandydatów zgłasza się najpóźniej w 30 dniu przed wyborami do godziny 24.

Jak zgłosić kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta

Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24. Szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Ogólne zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów.

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze to prawo do kandydowania w wyborach samorządowych.

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze to prawo, które zapewnia możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów samorządu terytorialnego. Czynne prawo wyborcze to tak zwane prawo wybierania.

Kalendarium wyborcze

Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów, które odbędą się 21 listopada 2010. Oficjalna wersja kalendarza związanego z wyborami samorządowymi będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Komorowski prezydentem - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z przewidywaniami wygrał Bronisław Komorowski.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

Bronisław Komorowski prezydentem

Z pierwszych sondaży wyborczych wynika, że Bronisław Komorowski pokonał w II turze wyborów prezydenckich swojego rywala Jarosława Kaczyńskiego.

Frekwencja w II turze wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje dotyczące frekwencji w II turze wyborów prezydenckich.

Grzegorz Napieralski nie poprze żadnego z kandydatów

Grzegorz Napieralski nie udzieli poparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Sztaby Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego usilnie zabiegały o poparcie lewicowych wyborców dla swoich kandydatów.

OPZZ nie popiera żadnego z kandydatów

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowiedziało, że nie poprze żadnego z kandydatów w drugiej turze wyborów. Podjęcie podobnej decyzji zarząd związku zasugerował również Grzegorzowi Napieralskiemu.

Jak oceniamy Bronisława Komorowskiego

TNS OBOP przygotował specjalny sondaż, w którym zapytał Polaków o to jak oceniają Bronisława Komorowskiego jako pełniącego obowiązki prezydenta. Oto wyniki tego badania.

Sportowcy popierają Kaczyńskiego

Coraz więcej osób publicznie wypowiada się na kogo odda swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Stanowisko w tej sprawie zabrali również znani sportowcy- olimpijczycy. Swoim zaufaniem obdarzyli oni prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Po debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata kandydatów na Prezydenta. Wzięli w niej udział oczywiście Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński.

Kto zwyciężył w debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata między kandydatami na urząd Prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim.

Kwaśniewski zachęca do głosowania na Komorowskiego

Przed drugą turą wyborów głos zabrał były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Zdradził, że 4 lipca odda swój głos na Bronisława Komorowskiego. Do takiej decyzji zachęcał również innych ludzi o lewicowych przekonaniach.

Wałęsa popiera Komorowskiego

O poparcie dla Bronisława Komorowskiego zwrócił się Lech Wałęsa. Były przewodniczący „Solidarności” od początku kampanii prezydenckiej opowiada się po stronie Marszałka Sejmu.

Można jeszcze dopisać się do spisu wyborców

Do czwartku można dopisać się na listę wyborców w wybranym przez siebie miejscu. O jeden dzień więcej mają osoby, które chcą pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w kraju lub za granicą.

Janusz Korwin-Mikke pozwał TVP

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił złożony w trybie wyborczym pozew Janusza Korwina- Mikke. Prezes Wolności i Praworządności pozwał TVP o to, że podała, iż zadowolony jest z wyniku uzyskanego w wyborach 20 czerwca.

Borowski za Komorowskim

Swoje poparcie dla kandydatury Bronisława Komorowskiego zapowiedział Marek Borowski. Jest to kolejny polityk związany z lewicą, który zapowiedział oddanie głosu na Marszałka Sejmu.

Niezbędne informacje dotyczące II tury wyborów prezydenckich

Jeżeli w związku z obecnie trwającą sytuacją polityczną w Polsce zadają sobie Państwo pytania: w jakim celu organizowana jest II tura wyborów oraz jakie są uprawnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do zapoznania się z naszą poniższą publikacją, w której znajdą się odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Olechowski poprze Komorowskiego

Z nieoficjalnych wiadomości wiadomo kogo w drugiej turze wyborów poprze Andrzej Olechowski. Swoja decyzję twórca Platformy Obywatelskiej ma ogłosić oficjalnie na konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek.

PiS szuka poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystosowali lit otwarty do kandydatów na prezydenta, z prośba o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów. Autorami listu są politycy kojarzeni z konserwatywno-katolickim skrzydłem PiS.

Apelacja w procesie wyborczym

Sztab Jarosława Kaczyńskiego złożył ponownie apelację w procesie wytoczonym przez Bronisława Komorowskiego. Przedmiotem sprawy jest wypowiedź prezesa PiS, która miała miejsce na wiecu w Lublinie. Kaczyński zarzucił w niej swojemu rywalowi chęć prywatyzacji służby zdrowia.

Będą dwie debaty prezydenckie

Po długich rozmowach ustalono już terminy debat prezydenckich. Długi czas sztaby wyborcze nie mogły dogadać się co do terminów. Inne propozycje wysówał sztab Marszałka Sejmu a inne zaplecze byłego premiera. Ostatecznie uzgodniono, że debaty odbędą się w niedzielę i czwartek o godz. 20.

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest gdy żaden z kandydatów na Prezydenta nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów. Taka sytuacja miała miejsce po ogłoszeniu oficjalnych i całościowych wyników wyborów prezydenckich w 2010 roku.

REKLAMA