REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska Partia Pracy

Polska Partia Pracy to partia polityczna, powstała 11 listopada 2001 pod nazwą Ruch Społeczny Alternatywa. Obecna nazwa funkcjonuje od 2004 roku. PPP określa się jako ugrupowanie socjalistyczne występujące w obronie środowisk pracowniczych.

Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej

Początki organizacji związkowej Samoobrona sięgają początku lat 90tych. Powstanie partii politycznej Przymierze Samoobrona miało początkowo na celu wyłącznie wsparcie Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona.

Libertas Polska

Libertas to Paneuropejski Ruch Obywatelski,  założony przez irlandzkiego biznesmena Declana Ganleya.
Polski oddział ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia to startująca w wyborach do europarlamentu partia Libertas Polska, utworzona w lutym 2009.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SLD to największa partia lewicowa w Polsce o orientacji socjaldemokratycznej. Krajowy Komitet Wyborczy SLD utworzony w 1991 r. stanowił szeroką platformę grupującą partie polityczne, centrale związkowe i organizacje społeczne. Dwoma filarami tej koalicji była Socjaldemokracja Rzeczypospolitej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

REKLAMA

Unia Polityki Realnej

Konserwatywno-Liberalna Partia Unia Polityki Realnej, powstała jak odpowiedź na możliwość uczestnictwa w pierwszych, wolnych, demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991 roku.

Unia Pracy

Unia Pracy to partia o mieszanym pezetpeerowsko-solidarnościowym rodowodzie, utworzona przez działaczy dawnej opozycji demokratycznej i osobami wywodzącymi się z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Geneza powstania obecnej partii rządzącej Platformy Obywatelskiej RP wiąże się z uzyskaniem przez Andrzeja Olechowskiego- kandydata środowisk liberalnych, wysokiego 17% poparcia w wyborach przydenckich w 2000 roku.

Prawo i Sprawiedliwość

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

REKLAMA

CentroLewica

CentroLewica to nazwa Koalicyjnego Komitetu Wyborczego, zarejestrowanego w marcu 2009 roku, przez koalicję partii „Porozumienie dla Przyszłości” utworzonej przez : Socjaldemokrację Polską, Partię Demokratyczną-Demokraci.pl oraz Zielonych 2004, w celu wystawienia kandydatów w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Komitet zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach.

Prawica Rzeczypospolitej

Twórcą partii chrześcijańsko-konserwatywnej Prawica Rzeczpospolitej są Marek Jurek, Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek, Lucyna Wiśniewska , Marian Piłka i Artur Zawisza, którzy w kwietniu 2007 roku wystąpili z Prawa i Sprawiedliwości. Głównym motywem opuszczenia szeregów rządzącej partii był upadek projektu zmian w konstytucji, które miały umocnić gwarancje ochrony życia i godności człowieka.

Ranking polskich eurodeputowanych

Ranking oceniający działalność i skuteczność polskich posłów w Parlamencie Europejskim przygotowany został przez Instytut Kościuszki we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Komitety wyborcze w eurowyborach 2009

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego posiadają partie polityczne, koalicje partyjne oraz wyborcy, w tym celu powoływane są komitety wyborcze. Ich obowiązkiem jest poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów w okresie od ogłoszenia zarządzenia o przeprowadzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów. Utworzenie komitetu wyborczego jest zatem warunkiem kandydowania w wyborach.

Partia polityczna

Partia polityczna to zorganizowana grupa ludzi, która posiada program i walczy o zdobycie lub utrzymanie władzy w celu realizacji tego programu.

Cisza przedwyborcza

Cisza przedwyborcza jest to okres trwający od zakończenia kampanii wyborczej tzn. na 24 godziny przed dniem wyborów do zakończenia głosowania.

Okręg wyborczy

Okręg wyborczy to jednostka terytorialna państwa utworzona w celu przeprowadzenia wyborów do danego organu władzy.

Pozbawienie praw wyborczych

Kogo można pozbawić praw wyborczych?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Wybory do PE w Polsce - 51 mandatów

Wybory do PE w maju 2014 roku będą pierwszymi, które odbędą się po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Zgodnie z nim 22 maja 2014 roku wybierzemy 51 eurodeputowanych z Polski (w 2009 roku wybraliśmy 50 posłów).

Polscy europosłowie

W trwającej obecnie VI kadencji Parlamentu Europejskigo 2004-2009 reprezentuje nas 785 europdeputowanych. 54 z nich pochodzi z Polski.

Prezydent zarządził wybory

Dnia 9 marca 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński zarządził wybory posłów do Parlamentu Europejskiego.

Ogólnopolskie komitety wyborcze

W tego rocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie brało udział 10 ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Podano numery list wyborczych

Dnia 6 maja 2009 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała numery list wyborczych. Partie z największym sondażowym poparciem otrzymały końcowe numery.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Organizacja samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to forma lokalnego życia publicznego, ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego ideą jest decentralizacja władzy państwowej i działanie bliżej obywatela, dzięki czemu łatwiej jest realizować specyficzne interesy społeczeństwa lokalnego. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności.

Frakcje w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski stanowi reprezentację polityczną wyborców. Z uwagi na jego ponadnarodowy charakter, deputowani zasiadają w nim w grupach politycznych, zwanych inaczej frakcjami zorganizowanymi na podstawie ideologiczno-programowej. Narodowość posłów odgrywa drugorzędną rolę.

Proporcjonalny system wyborczy

Proporcjonalny system wyborczy polega na rozdziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

Komitet wyborczy

Komitet wyborczy

Ordynacja wyborcza

Ordynacja wyborcza to ustawa określająca zasady i tryb przeprowadzania w Rzeczypospolitej Polskiej wyborów

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W dniu wyborów parlamentarnych wyjeżdżam i nie będę mógł zagłosować w swoim okręgu wyborczym. Czy mimo to mogę wziąć udział w wyborach i zagłosować w miejscowości poza swoim miejscem zamieszkania?

Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie, na mocy Konstytucji oraz ustawy Kodeks wyborczy, organizowane są raz na pięć lat. Urząd prezydenta pojawił się w Polsce wraz z wprowadzeniem ustroju republikańskiego, po I wojnie światowej. Pierwszym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz.

Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza to stały najwyższy organ wyborczy Polsce właściwy w sprawach przeprowadzania wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do organów samorządu terytorialnego i do Parlamentu Europejskiego oraz referendum.

Referendum ogólnokrajowe

Instytucja referendum jest istotnym składnikiem życia politycznego w państwie demokratycznym. Sam termin referendum oznacza głosowanie ludowe. Jego istotą jest umożliwienie wypowiedzenia się obywatelowi w ważnej sprawie państwowej.Referendum to forma demokracji bezpośredniej, ponieważ decyzję podejmuje ogół społeczeństwa a nie jego przedstawiciele.

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Głosowanie przez pełnomocnika

Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?

Zapełnienie wakatu

Parlament Europejski wyłaniany jest w bezpośrednich wyborach, które następują raz na pięć lat. Wakat w PE następuje wskutek utraty lub zrzeczenia się mandatu europosła. Co następuje w takiej sytuacji? Czy dla zapełnienia wakatu rozpisywane są nowe wybory?

Parlament Europejski

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

Kalendarz wyborczy

Kolejność działań w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Eurowybory 2014

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i jednocześnie jedyną wybieraną w bezpośrednim głosowaniu. Wyboru dokonują obywatele UE głosując na kandydatów zgłaszanych przez poszczególne partie polityczne. Najbliższe eurowybory odbędą się 25 maja 2014 roku.

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

Jak przebiegają wybory do rady gminy?

Rada to organ prawodawczy w gminie. Jej skład ustalają mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania. Mało jednak kto wie jak organizowane są takie wybory oraz kto może ubiegać się o mandat radnego.

REKLAMA