Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności?

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności?/ Fot. Fotolia
Zatrudnianie osób pozbawionych wolności jest – zgodnie z polskim porządkiem prawnym – dopuszczalne. Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności, jakie korzyści z tytułu zatrudnienia ma pracodawca?

Skazani mogą być zatrudniani tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego, które powinny zapewnić prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności. Praca zarobkowa może być wykonywana w ramach umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej. Skazani mogą być również zatrudniani na podstawie skierowania do pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Skierowanie skazanego do pracy

Pracę, przede wszystkim, zapewnia się skazanym mającym szczególnie trudną sytuację materialną osobistą lub rodzinną, a także zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych. Przy kierowaniu uwzględnia się, w miarę możliwości, zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. Zdolność do pracy, rodzaj, warunki i czas pracy określa lekarz. Skazany-pracownik powinien zostać poinstruowany o sposobie wykonywania przydzielonej pracy, przeszkolony w zakresie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz obsługi maszyn i urządzeń, jak również powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami i normami pracy oraz zasadami wynagradzania za pracę.

W stosunku do skazanych pracujących w zakresie nieuregulowanym Kodeksem karnym wykonawczym stosuje się przepisy prawa pracy, zaś do osób zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy stosuje się tylko przepisy dotyczące czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wynagrodzenie za pracę osoby pozbawionej wolności

Skazanego można zatrudnić odpłatnie lub bezpłatnie.

Prace publiczne na rzecz organów administracji publicznej, prace wykonywane na cele charytatywne i prace wykonywane na rzecz organizacji pożytku publicznego za pisemną zgodą skazanego lub na jego pisemny wniosek mogą być wykonywane nieodpłatnie. Za wykonane prace mogą jednak być przyznawane nagrody.

W przypadku zatrudnienia odpłatnego zasady wynagrodzenia za pracę ustala się w porozumieniu zawieranym przez dyrektora zakładu karnego lub w umowie zawieranej przez skazanego. Przysługujące wynagrodzenie w pełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy lub wykonaniu pełnej miesięcznej normy pracy. W przypadku niepełnej miesięcznej normy czasu pracy lub niewykonania pełnej miesięcznej normy pracy wynagrodzenie nalicza się proporcjonalnie. Skazanemu przysługuje więc wynagrodzenie tylko za pracę wykonaną. Wyjątek stanowi nieświadczenie pracy, jeśli był gotów do jej wykonania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących podmiotu zatrudniającego. Na czas przestoju wolno mu powierzyć, za zgodą dyrektora zakładu karnego, inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Jeśli przestój został spowodowany warunkami atmosferycznymi, to wynagrodzenie należy się jedynie w wypadku, gdy tak stanowi porozumienie lub umowa.

Zobacz również: Czy pracodawca może otrzymać dopłatę do pracy więźnia?

Staż pracy osoby skazanej

Okresy wykonywania odpłatnego zatrudnienia, z wyłączeniem umów cywilnoprawnych, wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wyjątek stanowią przypadki, gdy w myśl przepisów prawnych lub postanowień układu zbiorowego pracy uwzględnia się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy lub branży, w szczególnych warunkach lub na określonych stanowiskach.

Zobacz również: Jakie są zasady nieodpłatnego zatrudniania skazanych?

Urlop wypoczynkowy skazanego

Skazanemu zatrudnionemu na podstawie skierowania do pracy lub umowy o pracę nakładczą przysługuje po roku nieprzerwanej pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, zwolnienie od pracy przez okres 14 dni roboczych. W przypadku zatrudnionych odpłatnie - z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku zatrudnionych nieodpłatnie - bez prawa do wynagrodzenia. Skazany może zrzec się prawa do zwolnienia od pracy. Skazanemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop w wymiarze 18 dni roboczych.

Skazany ma prawo nie stawić się w pracy z powodu choroby. Innymi przyczynami usprawiedliwiającymi niewykonywanie pracy mogą być:

  • udział w procesie,
  • korzystanie z przepustki,
  • zezwolenia na widzenie bez dozoru, poza obrębem zakładu karnego,
  • zezwolenia na opuszczanie zakładu karnego lub
  • inne powody związane z funkcjonowaniem zakładu karnego.

Korzyści pracodawcy z zatrudnienia osoby pozbawionej wolności

Zatrudniający osoby skazane zwolnieni są z obowiązku zawierania indywidualnych umów o zatrudnieniu skazanych, ponieważ dokumentację osobową zakłada i prowadzi administracja zakładu karnego. Wynagrodzenie wypłaca się tylko za pracę wykonaną, czyli wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin, bez względu na powody nieobecności. Za zatrudnionego nie ma obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej, nie ma potrzeby wypłacania zasiłku chorobowego za okres przebywania skazanego na zwolnieniu lekarskim. Dodatkowo można otrzymać dofinansowanie działań w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności, skutkujący możliwością uzyskania pożyczki bądź dotacji na ten cel, a także zwrot częściowo poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem osób pozbawionych wolności w formie ryczałtu po spełnieniu określonych warunków.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 nr 90 poz. 557 ze zm.).

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...