Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 4

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
rozwiń więcej
Praca więźniów. Jak wygląda życie za murami zakładu karnego? / Shutterstock

W niniejszym artykule będzie mowa o możliwości świadczenia pracy przez osoby wykonujące karę pozbawienia wolności. Pokrótce opiszę o zasadach wynagrodzenia takich pracowników i zasadach przyznawania pracy.

rozwiń >

Zgoda na zatrudnienie

Zacznijmy może od tego, że aby zostać zatrudnionym, wymagana jest do tego zgoda dyrektora zakładu karnego, w którym skazany odbywa karę. Oczywiście zgoda ta może zostać w każdej chwili uchylona, stosownie do zmiany okoliczności (np. gdy skazany nie przestrzega warunków zatrudnienia). Ponadto, przed podjęciem pracy, lekarz musi stwierdzić brak przeciwskazań zdrowotnych u skazanego do świadczenia przez niego pracy. 

Formy zatrudnienia skazanego

Jeśli chodzi o formy zatrudnienia, to skazany może mieć umowę o pracę, umowę zlecenia, umowę o dzieło albo może mieć wydane tzw. skierowanie do pracy. W tym ostatnim przypadku, w stosunku do skazanych nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z faktu, że skierowanie osadzonego do pracy jest jego obowiązkiem i ma charakter penalny. 

„Stosunek prawny między skazanym a przedsiębiorstwem, do którego go skierowano, nie jest stosunkiem pracy, bowiem nie spełnia wymogów dobrowolności nawiązania i akceptowania przez pracownika istotnych składników stosunku (essentialia negotii). Skazany nie może się sprzeciwić skierowaniu go do pracy, bo ma obowiązek wykonywania pracy” (Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, red. Lachowski, 2016, wyd. 2) 

Kogo przede wszystkim kieruje się do pracy?

Pracę zapewnia się przede wszystkim skazanym zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych, a także mającym szczególnie trudną sytuację materialną, osobistą lub rodzinną. Przy kierowaniu do pracy uwzględnia się w miarę możliwości zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. 

Jeżeli skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy, zatrudnienie przy pracach szkodliwych dla zdrowia wymaga jego pisemnej zgody. Jak każdy pracownik, musi on zostać przeszkolony przez rozpoczęciem pracy oraz poinstruowany co do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto też wiedzieć, że osoby skazane na karę dożywotniego pozbawienia wolności odbywający karę w zakładzie karnym typu zamkniętego mogą wykonywać pracę wyłącznie na terenie zakładu karnego.

Czy praca więźniów jest odpłatna?

Zasadniczo praca jest odpłatna – wynagrodzenie jest ustalane z dyrektorem zakładu karnego. Wypłaca się je proporcjonalnie do ilości czasu pracy, natomiast jeśli skazany jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to ustala się kwotę wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Praca skazanego nie jest odpłatna w kilku przypadkach. Na przykład gdy jest świadczona w ramach prac porządkowych na rzecz zakładu karnego lub na cele społeczne - w obu przypadkach w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie. Powyżej wspomnianych 90 godzin jest możliwe świadczenie nieodpłatnej pracy przez skazanego, ale już na jego wniosek. Dzięki pracy, osadzonym inaczej mijają dni, dlatego wielu z nich chętnie korzysta z takiej możliwości, by móc praktycznym zajęciem wypełnić swój dzień. Za wykonywane prace nieodpłatnie mogą być skazanym przyznawane nagrody. 

Czy skazanemu przysługują dni wolne od pracy?

Skazanemu przysługują oczywiście dni wolne od pracy – jest to w zależności od podstawy zatrudnienia 14 lub 18 dni. Wówczas osadzony korzysta z dodatkowego lub dłuższego widzenia, dłuższych spacerów, czy też pierwszeństwa lub częstszego udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych i z zakresu kultury fizycznej oraz sportu.

Wynagrodzenie za pracę osadzonego

Warto mieć na uwadze, że nie jest tak, że całość wynagrodzenia jest przekazywana osadzonemu. Z jego wynagrodzenia potrąca się 7% kwoty Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz aż 51% na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Trzeba też odliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czas świadczenia pracy wlicza się osadzonym do okresów składkowych, jeśli chodzi o przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Adwokat Pamela Opoczka

 
Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...