REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 3

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Jak wygląda życie za murami zakładu karnego?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszej części opisu życia osadzonych za murami zakładu karnego poświęcę nieco uwagi zagadnieniom takim jak czynności rekreacyjne oraz edukacja więźniów.

Zajęcia więźniów

REKLAMA

Wbrew ironicznej opinii wielu osób twierdzących, że osadzeni to wylegujący się na więziennych pryczach próżniacy i nieroby żyjące z pieniędzy podatników, trzeba stwierdzić, że zakład karny to nie jest w żadnej mierze miejsce wypoczynku. Trudno mówić o zrelaksowaniu się na zaledwie kilku metrach kwadratowych z ograniczonym dostępem do światła zewnętrznego (pamiętajmy, że okna zazwyczaj są zasłaniane matowym panelem, aby uniemożliwić ewentualny kontakt więźniów z kimś z poza budynku), w dodatku pośród innych osadzonych, dzielących ciasną celę.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że osadzeni muszą czymś zapełniać swoje długie więzienne dni, dlatego prawo gwarantuje każdemu osadzonemu możliwość wzięcia udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych oraz zajęciach sportowych. Każdemu z nich przysługuje jednogodzinny spacer po więziennym spacerniaku. Osadzony może, ale nie musi z niego korzystać. Spacerniaki są niewielkie i otoczone murem, co stanowi dla korzystających z niego raczej przygnębiający widok, niż realną przyjemność. 

REKLAMA

W każdym zakładzie karnym prowadzi się wypożyczalnię książek i prasy dla skazanych oraz stwarza możliwość korzystania z urządzeń audiowizualnych w świetlicach i w celach mieszkalnych. Dzięki temu osadzeni „nie dziczeją”, tylko pozostają na bieżąco z informacjami ze świata zewnętrznego. 

Pamiętajmy też o bardzo urozmaiconej artystycznej twórczości więźniów. Umożliwia się im udział w zajęciach artystycznych takich jak rysunek, plastyka, malarstwo, dzięki którym mogą przelać na papier swoje emocje. Zakłady karne są pełne przeróżnych malunków więźniów, figurek z papieru, oraz innych pomysłowych tworów artystycznych. Nieraz osadzeni są angażowani charytatywnie – na przykład przygotowują na sprzedaż kartki świąteczne czy figurki, z których sprzedaży przekazuje się dochód na cele charytatywne. Zajęcia artystyczne działają kojąco i terapeutycznie na osadzonych, którzy w kreatywny sposób mogą dzięki nim zabić swój czas pozbawienia wolności.

Edukacja

Pamiętajmy także o zajęciach edukacyjnych zapewnianym osadzonym. Zakłady karne prowadzą nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej, ale umożliwia się także nauczanie ponadpodstawowe, czy też przystąpienie do egzaminu maturalnego. Oferuje się również kursy zawodowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem w szkole ponadpodstawowej i na kursach zawodowych mają skazani, którzy nie mają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21 roku życia. Skazanym nieposiadającym wystarczających środków pieniężnych oczywiście udostępnia się bezpłatnie niezbędne podręczniki i pomoce naukowe.

Co ciekawe, w uzasadnionych wypadkach skazany może na własny koszt kształcić się w szkołach poza obrębem zakładu karnego za zgodą dyrektora zakładu. Koszty kształcenia skazanego poza obrębem zakładu karnego, ze względu na szczególne okoliczności, mogą być poniesione nawet przez sam zakład karny. Osadzeni mogą kształcić się poza zakładem karnym tylko jeżeli spełniają oni ogólnie obowiązujące wymagania w oświacie publicznej, zachowują się poprawnie oraz nie zagrażają porządkowi prawnemu.

Należy zaznaczyć, że edukacja więźniów jest niezbędna. To nie jest dla nich jakiś prezent od Państwa czy urozmaicenie czasu odbywanej kary. To niezbędny element jednego z podstawowych celów odbywania kary jakim jest resocjalizacja więźnia. Musi on być przystosowany do życia w społeczeństwie po wyjściu na wolność. Odbywając szkolenie, jest szansa, że osadzonemu łatwiej będzie znaleźć pracę po opuszczeniu placówki penitencjarnej. Ma to znaczenia zwłaszcza dla dalszego losu tych, którzy odbywają karę za oszustwa czy kradzieże – takie osoby trzeba nauczyć zarabiania i życia w uczciwy sposób. 

Adwokat Pamela Opoczka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA