REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie można usłyszeć, że przestępcom w zakładach karnych jest zbyt dobrze. Pojawiają się głosy, że powinni być surowiej traktowani i że zakłady karne oferują im „cieplarniane” warunki. O tym jak jest naprawdę mogą zaświadczyć w zasadzie jedynie sami osadzeni lub nadzorująca ich Służba Więzienna, natomiast ze swojej strony, jako adwokat oraz sympatyk kwestii związanych z więziennictwem w Polsce i podkulturą więzienną, chciałabym przedstawić czytelnikom tegoż artykułu kilka interesujących – mam nadzieję – faktów z „życia za murami”.

Istnieje szereg regulacji gwarantującym osadzonym ich prawa, a także porządkujących ich życie więzienne. Powinny one być skrupulatnie przestrzegane, choć w praktyce bywa różnie.

REKLAMA

Przyjęcie do zakładu karnego

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że stawiennictwo w zakładzie karnym najczęściej odbywa się za wezwaniem. Przy przyjęciu do zakładu karnego, osadzony jest informowany nie tylko o swoich prawach, ale także o regulaminie więziennym, o mogących występować na terenie jednostki zagrożeniach oraz o tym jak należy w takich sytuacjach reagować. Nie oszukujmy się – więzienie to nie sanatorium i na kilka metrów kwadratowych tego miejsca przypada nieraz więcej dysfunkcyjnych osób niż w niejednej izbie wytrzeźwień. Każdy z osadzonych ma swoje przejścia i swój wyrok do odbycia – nie ma w Polsce na tyle wolnych miejsc w więzieniach by wszystkich posegregować według szczegółowych kryteriów. Osadzony musi więc sobie jakoś radzić i potrafić się dogadać ze współosadzonymi, co czasem bywa trudne. Skazanego informuje się również o obliczonym okresie wykonywania kary, co przyjęcie do wiadomości potwierdza swym podpisem.

Skazany musi podać informacje o sobie (np. o swych chorobach, nałożonych na niego obowiązkach alimentacyjnych), okazać posiadany dokument tożsamości, a także podać informację na temat zgromadzonych przez siebie środków pieniężnych (musi je przekazać do depozytu – nie może ich zabrać do celi). Na pisemny wniosek skazanego jest możliwość przekazania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych pozostających do jego dyspozycji na rzecz wskazanych przez niego osób. Skazany może być także poddany czynnościom mającym na celu jego identyfikację, w szczególności: sfotografowaniu, oględzinom zewnętrznym ciała, czy pobraniu odcisków.

Skazany otrzymuje (jeśli nie posiada swoich) do użytku bieliznę, odzież (odpowiednią do pory roku), obuwie, pościel i środki higieny osobistej. W czasie przeprowadzania czynności procesowych, transportowania oraz w innych uzasadnionych wypadkach skazany korzysta z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że są one nieodpowiednie ze względu na porę roku lub zniszczone albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa. Po przyjęciu skazany jest również poddawany ogólnemu badaniu lekarskiemu.

Cela

REKLAMA

Osadzeni powinni trafiać do zakładów karnych – jeśli to możliwe – znajdujących się jak najbliżej ich dotychczasowych miejsc zamieszkania. Przydział do danej jednostki penitencjarnej powinien uwzględniać również miejsce toczącego się postępowania karnego, ale także względy bezpieczeństwa osobistego. Bierzmy też pod uwagę, że wielu osadzonych sprawuje opiekę nad swymi dziećmi. Umieszczenie w zakładzie karnym musi uwzględniać zatem także i ten aspekt, aby można było z dzieckiem podtrzymywać i zacieśniać więź.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmieszczenie w celach nie jest przypadkowe. Stosowane jest kryterium płci, wieku oraz uprzedniej karalności. Bierze się pod uwagę także konieczność oddzielenia skazanego od tymczasowo aresztowanego, potrzebę zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa w zakładzie karnym, zalecenia lekarskie, psychologiczne oraz rehabilitacyjne, potrzebę kształtowania właściwej atmosfery wśród skazanych, jak i konieczność zapobiegania samoagresji wśród więźniów i popełnianiu przez nich przestępstw w trakcie odbywania kary.

Jak to mówią, „świat jest mały”. Bardzo często koledzy po długiej rozłące spotykają się za murami więzienia. Dla ciekawostki, osobiście miałam Klienta, który przebywając w zakładzie karnym nie mógł przez dłuższy czas w żaden sposób skontaktować się ze swoją dziewczyną, po czym okazało się, że spotkał ją na tym samym więziennym korytarzu – ot, znalazła się zguba!

Cela więzienna powinna spełniać wymogi respektujące ludzką godność i w miarę możliwości także prywatność, przy zachowaniu oczywiście wymogów higienicznych, a także dotyczących ogrzewania, oświetlenia pomieszczenia i wentylacji.

Skazanego osadza się w celi mieszkalnej wieloosobowej lub jednoosobowej. Powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na jednego skazanego, musi zgodnie z polskim prawem wynosić nie mniej niż 3 m2. Każdy kraj posiada jednak inne normy w tym zakresie – są państwa, gdzie na jednego osadzonego przypada nawet 7-9m2 .Tutaj pojawia się problem (dość częsty) gdy w danej jednostce jest więcej osadzonych do umieszczenia niż jest do tego dostępnych możliwości powierzchniowych. Ponadto, skazany musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do czytania i pracy przy świetle oraz posiadać dostęp do świeżego powietrza.

Okna w celach powinny być dlatego dostatecznie duże by zapewnić dostęp naturalnego światła z zewnątrz, z kolei zaś sztuczne światło w celi musi odpowiadać standardom technicznym. Cele wyposażone są w system alarmowy, który umożliwia więźniom bezzwłoczne skontaktowanie się z personelem. Toalety w celi są często murowane, aby przy intymnych czynnościach móc zachować prywatność, choć jeszcze do niedawna bywało z tą kwestią różnie.

Skazany ma prawo posiadać w celi dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem, artykuły żywnościowe o ciężarze nieprzekraczającym 6 kg, wyroby tytoniowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego, materiały piśmienne, notatki osobiste, książki, prasę i gry świetlicowe.

Niewykluczone jest posiadanie przez osadzonego sprzętów elektronicznych jak komputer, jeśli tylko dyrektor zakładu karnego wyrazi na to zgodę. Oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o łączności ze światem zewnętrznym i komunikowaniem się z osobami z zewnątrz. Osadzeni mogą słuchać muzyki, a nawet posiadać w celi telewizor. Co do niektórych sprzętów elektronicznych, możliwe jest pobieranie od więźniów opłat za korzystanie z nich. Środki zgromadzone w ten sposób są przeznaczane na rzecz Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Niektóre cele są monitorowane. Dotyczy to skazanych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu. Monitoring obejmuje część mieszkalną celi oraz część przeznaczoną do celów sanitarno-higienicznych. Monitorowany obraz lub dźwięk podlega zapisowi.

Co najmniej raz w miesiącu powinna odbywać się wizytacja w celi dokonywana przez dyrektora zakładu karnego. Osadzeni powinni przybrać wtedy pozycję stojącą.

Ciąg dalszy mojego opisu życia za murami nastąpi w kolejnej części mojego artykułu, do którego przeczytania już teraz wszystkich gorąco zachęcam.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

REKLAMA

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA