Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Adwokat Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
rozwiń więcej
Polskie prawo wykonawcze wprowadza niezależną i odrębną instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Rozwiązanie takie doprowadza do sytuacji, w której pomimo, iż sąd rozstrzygający sprawę orzekł bezwzględną karę pozbawienia wolności skazany może ostatecznie nie trafić do zakładu karnego.

Formalne przesłanki warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności w postępowaniu wykonawczym

Kodeks karny wykonawczy wprowadza dwie formalne przesłanki, od których uzależniona jest możliwość stosowania przez sąd warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Karę pozbawienia wolności na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego - sąd może warunkowo zawiesić jeżeli:

1. wykonywana kara pozbawienia wolności nie przekracza 2 lat, przy czym bez znaczenia jest to, czy kara ta wymierzona była za jedno przestępstwo, czy była karą łączną;

2. odroczenie wykonania kary trwało nieprzerwanie przez okres co najmniej jednego roku. Pamiętać należy, że wskazany okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności wynikać ma wprost z postanowień sądu. Zwraca na to uwagę choćby Sąd Najwyższy w Postanowieniu z 2 marca 2009 r., stwierdzając, że „Niezbędnym warunkiem ubiegania się o zastosowanie warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, jest więc oczywiście to, aby wymagany (roczny) okres odroczenia, którego można udzielić kilkakrotnie, wynikał z postanowień sądu”.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Materialne przesłanki warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności w postępowaniu wykonawczy

Przepisy postępowania wykonawczego nie definiują samodzielnie materialnych przesłanek korzystania z instytucji warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności. Sąd może warunkowo zawiesić jej wykonanie na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 69 kodeksu karnego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia w stosunku do skazanego celów kary, w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Zawieszając karę pozbawienia wolności sąd ma brać przede wszystkim pod uwagę postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy tryb życia oraz zachowanie się po dokonaniu przestępstwa.

W powyższej kwestii wypowiedział się także Sąd Najwyższy. W Postanowieniu z dnia 22 lutego 2005 r., czytamy, że „Dla warunkowego zawieszenia wykonania wymierzonej kary pozbawienia wolności przewidzianego w art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, oprócz rocznego łącznie okresu odroczenia wykonania kary nieprzekraczającej 2 lat pozbawienia wolności, znaczenie ma również pozytywna prognoza kryminologiczna”. (WZ 2/05)

Z praktycznego punktu widzenia istotne znaczenie ma to, na co uwagę zwrócił Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 21 grudnia 1999 r.: „Rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności nie stoi na przeszkodzie złożeniu wniosku o warunkowe zawieszenie jej wykonania na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, ani jego merytorycznemu rozpoznaniu”. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Omawiając instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie sposób nie wspomnieć, że jej zastosowanie przez sąd zawsze będzie fakultatywne. Nawet więc wystąpienie omawianych powyżej przesłanek warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie może gwarantować zastosowania przez sąd przedmiotowej instytucji.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...