Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności
REKLAMA
REKLAMA
Formalne przesłanki warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności w postępowaniu wykonawczym
Kodeks karny wykonawczy wprowadza dwie formalne przesłanki, od których uzależniona jest możliwość stosowania przez sąd warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Karę pozbawienia wolności na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego - sąd może warunkowo zawiesić jeżeli:
REKLAMA
1. wykonywana kara pozbawienia wolności nie przekracza 2 lat, przy czym bez znaczenia jest to, czy kara ta wymierzona była za jedno przestępstwo, czy była karą łączną;
2. odroczenie wykonania kary trwało nieprzerwanie przez okres co najmniej jednego roku. Pamiętać należy, że wskazany okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności wynikać ma wprost z postanowień sądu. Zwraca na to uwagę choćby Sąd Najwyższy w Postanowieniu z 2 marca 2009 r., stwierdzając, że „Niezbędnym warunkiem ubiegania się o zastosowanie warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, jest więc oczywiście to, aby wymagany (roczny) okres odroczenia, którego można udzielić kilkakrotnie, wynikał z postanowień sądu”.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Materialne przesłanki warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności w postępowaniu wykonawczy
REKLAMA
Przepisy postępowania wykonawczego nie definiują samodzielnie materialnych przesłanek korzystania z instytucji warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności. Sąd może warunkowo zawiesić jej wykonanie na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 69 kodeksu karnego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia w stosunku do skazanego celów kary, w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. Zawieszając karę pozbawienia wolności sąd ma brać przede wszystkim pod uwagę postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy tryb życia oraz zachowanie się po dokonaniu przestępstwa.
W powyższej kwestii wypowiedział się także Sąd Najwyższy. W Postanowieniu z dnia 22 lutego 2005 r., czytamy, że „Dla warunkowego zawieszenia wykonania wymierzonej kary pozbawienia wolności przewidzianego w art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, oprócz rocznego łącznie okresu odroczenia wykonania kary nieprzekraczającej 2 lat pozbawienia wolności, znaczenie ma również pozytywna prognoza kryminologiczna”. (WZ 2/05)
Z praktycznego punktu widzenia istotne znaczenie ma to, na co uwagę zwrócił Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 21 grudnia 1999 r.: „Rozpoczęcie odbywania kary pozbawienia wolności nie stoi na przeszkodzie złożeniu wniosku o warunkowe zawieszenie jej wykonania na podstawie art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, ani jego merytorycznemu rozpoznaniu”.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Omawiając instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie sposób nie wspomnieć, że jej zastosowanie przez sąd zawsze będzie fakultatywne. Nawet więc wystąpienie omawianych powyżej przesłanek warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie może gwarantować zastosowania przez sąd przedmiotowej instytucji.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat