Umorzenie kary grzywny

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Adwokat Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
rozwiń więcej
Jedną z podstawowych zasad polskiego systemu prawa karnego wykonawczego jest bezzwłoczne wykonywanie kary po uprawomocnieniu się wyroku skazującego. Co do zasady kara orzeczona musi zostać wykonana w całej rozciągłości. W przypadku jednak omawianej sankcji karnej możliwym jest skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa instytucji umorzenia grzywny.

Przesłanki umorzenia kary grzywny

Zgodnie z treścią art. 51 kodeksu karnego wykonawczego sąd może umorzyć orzeczoną karę grzywny w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Każdorazowo w rozstrzyganym przypadku muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki:
1) skazany nie może uiścić grzywny;
2) przyczyny niemożności uiszczenia grzywny są niezależne od skazanego;
3) niemożliwe lub niecelowe okazało się wykonanie kary grzywny w innej formie.

Szczegółowe omówienie przesłanek, od których uzależniona jest możliwość umorzenia orzeczonej kary grzywny w postępowaniu wykonawczym

Niemożność uiszczenia orzeczonej kary grzywny w postępowaniu wykonawczym oceniona musi być poprzez badanie pogorszenia sytuacji majątkowej skazanego już po wydaniu wyroku. Sąd bowiem w postępowaniu wykonawczym nie może podważyć tego co musiał stwierdzić sąd I-ej instancji aby móc wobec skazanego orzec karę grzywny. Zdaniem sądu orzekającego grzywnę w dniu wydawania wyroku sytuacja majątkowa, finansowa i rodzina dawała podstawy do twierdzenia, że skazany będzie w stanie grzywnę orzeczoną zapłacić. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Postępowanie wykonawcze nie może stanowić próby podważenia wyroku już prawomocnego

Przedstawione twierdzenie znajduje potwierdzenie w postanowieniu Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 23 maja 2007 roku. W przytoczonym orzeczeniu Sąd stwierdził, że „Skoro sąd orzekający wydając wyrok skazujący, doszedł do przekonania, że grzywna może być uiszczona, gdyż nie zachodzą przesłanki art. 58 § 2 kodeksu karnego, skazany musiałby wykazać, że podstawy do jej umorzenia zaistniały w okresie od wydania wyroku do czasu złożenia wniosku. Odbywanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie może być utożsamiane z przesłankami, o których stanowi art. 51 kodeksu karnego wykonawczego”. (II AKzw 388/07)

W przedstawionym powyżej wyroku Sąd Apelacyjny zwraca uwagę na okoliczność, o której składający wniosek o umorzenie grzywny musi pamiętać. To na nim spoczywa obowiązek udowodnienia, że w jego przypadku wystąpiły okoliczności uzasadniające umorzenie kary grzywny. Co do zasady sąd w tego rodzajach sprawach nie działa z urzędu.

Niemożność uiszczenia grzywny musi mieć charakter trwały, nie zaś czasowy, musi zaistnieć z przyczyn, na które skazany nie miał wpływu, pozostawały one zatem poza sferą jego woli. Stwierdzenie przez sąd, że niemożność uiszczenia grzywny zaistniała z przyczyn zawinionych przez skazanego powinna uniemożliwić jej umorzenie. 

Pobierz: Wniosek o rozłożenie kary grzywny na raty

Niemożność lub niecelowość wykonania kary grzywny w innej drodze należy odnosić do wszystkich pozostałych, poza dobrowolnym uiszczeniem, form jej wykonania wymienionych w kodeksie, a więc: egzekucji, odroczenia ściągnięcia lub rozłożenia na raty, pracy społecznie użytecznej, zastępczej kary pozbawienia wolności (łącznie z możliwością warunkowego zawieszenia jej wykonania). Umarzając w całości lub części grzywnę, sąd jest obowiązany wykazać, w oparciu o jakie przesłanki doszedł do wniosku, iż wykonanie grzywny w żadnej z wymienionych form nie jest możliwe lub celowe.

W orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego jak i Sądów Apelacyjnych powtarza się często stwierdzenie, że aby umorzyć grzywnę należy wcześniej formalnie wszcząć i przeprowadzić postępowanie egzekucyjne. Dla przykładu warto przytoczyć to, co Sąd Najwyższy stwierdził w postanowieniu z 24 marca 2006 r. „...Przesłanką stwierdzenia niemożliwości i nierealności uiszczenia kosztów i grzywny jest bezskuteczność egzekucji. Stąd też domaganie się umorzenia w całości tych należności, bez uprzedniego postępowania egzekucyjnego jest przedwczesne”. (WZ 10/06)

Zobacz serwis: Wykroczenia

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...