Charakterystyka i cele kary ograniczenia wolności
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyka kary ograniczenia wolności
Jedną z podstawowych cech kary ograniczenia wolności jest jej niejednolitość. Co do zasady składają się na nią trzy wyraźnie przewidziane dolegliwości. Wyczerpująco przedstawia je artykuł 34 kodeksu karnego. Na jego podstawie skazany w czasie odbywania kary ograniczenia wolności:
REKLAMA
1. nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
2. jest obowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne;
3. ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
REKLAMA
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy; wymierza się ją w miesiącach. Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym.
Karę ograniczenia wolności wykonuje się w miejscu stałego pobytu lub zatrudnienia skazanego, albo w niewielkiej odległości od tego miejsca, chyba że ważne względy przemawiają za wykonaniem kary w innym miejscu.
Zobacz serwis: Więziennictwo
Cele kary ograniczenia wolności
Zasadnicza część przepisów dotyczących kary ograniczenia wolności znajduje się w kodeksie karnym. Mimo to kodeks karny wykonawczy jednoznacznie przedstawia cel jaki według ustawodawcy ma zostać osiągnięty w związku z wykonywaniem kary ograniczenia wolności. Zgodnie z treścią art. 53 kodeksu karnego wykonawczego wykonanie kary ograniczenia wolności ma na celu wzbudzenie w skazanym woli kształtowania jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego.
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat