Zawieszenie postępowania wykonawczego
REKLAMA
REKLAMA
Art. 15 § 2 kodeksu karnego wykonawczego mówi, że jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności, jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.
REKLAMA
Oznacza to, że jeżeli zaistnieje długotrwała przeszkoda, a w szczególności:
- nie można ująć skazanego;
- albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu:
- choroby psychicznej;
- innej przewlekłej, ciężkiej choroby
- sąd zawiesza postępowanie wykonawcze. Zawieszenie jest wówczas obligatoryjne.
Postępowanie może zostać zawieszone w części, w całości lub co do postępowania incydentalnego toczącego się w postępowaniu wykonawczym.
Niemożność ujęcia skazanego.
Sąd zawiesi postępowanie wykonawcze, gdy nie można ująć skazanego, który ukrywa się w kraju lub poza jego granicami, bądź w przypadku długotrwałego przebywania za granicą bez elementu ukrywania się.
Choroba psychiczna.
Choroba psychiczna stanowi podstawę do zawieszenia postępowania w przypadku, gdy choroba ta uniemożliwia skazanemu udział w tym postępowaniu, również gdy mimo pomocy obrońcy nie jest on w stanie kierować swym zachowaniem w toku postępowania. Podstawą zawieszenia może być tylko taka choroba psychiczna, która jest jednocześnie chorobą ciężką i przewlekłą.
Inna przewlekła i ciężka choroba.
REKLAMA
Inna niż psychiczna choroba skazanego może uzasadnić zawieszenie postępowania wykonawczego wtedy, gdy jest ona chorobą ciężką i przewlekłą. Niekoniecznie musi to być choroba obłożna i wymagająca leczenia szpitalnego. Ważne, aby miała charakter długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej udział skazanego w postępowaniu. Choroba ta ma ponadto uniemożliwiać skazanemu odbywanie kary w warunkach izolacyjnych, zagrażać życiu skazanego lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Wniosek o zawieszenie postępowania może złożyć skazany, jego obrońca, kurator sądowy lub prokurator. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w sytuacji, gdy poweźmie informacje uzasadniające podjęcie takiej decyzji.
Wniosek składa się do sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Wniosek o zawieszenie postępowania nie podlega opłacie.
Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat