Kara ograniczenia wolności to jeden ze sposób nieizolacyjnego oddziaływania na sprawcę. Kara ograniczenia wolności stanowi najczęściej alternatywę dla krótkoterminowej kary pozbawienia wolności. Może ona polegać na potrąceniu od 10 % do 25 % miesięcznego wynagrodzenia, lub na obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne, w wymiarze 20-40 godzin miesięcznie. Kara tego rodzaju może zostać orzeczona maksymalnie na 2 lata. W pewnych okolicznościach skazany może ubiegać się o zwolnienie z reszty kary ograniczeni wolności.
Przesłanki zwolnienia z reszty kary ograniczenia wolności
Celem kary ograniczenia wolności jest wzbudzenie w skazanym woli kształtowania jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego. Jeżeli więc wykonywana kara spełnia swoje cele istnieją przesłanki do jej skrócenia. Zasady zwolnienia z kary ograniczenia wolności zostały uregulowane w art. 83 Kodeksu karnego (k.k.). Zgodnie z tym przepisem sąd może orzec o zwolnieniu z reszty kary ograniczenia wolności skazanego, który:
- odbył przynajmniej połowę kary – czas liczy się od dnia rozpoczęcia odbywania kary;
- sumienne wykonywanie kary;
- w tym czasie przestrzegał porządku prawnego;
- wykonał nałożone na niego obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek.
Wniosek o zwolnienie
Zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności następuje na wniosek skazanego złożony do sądu rejonowego właściwego według miejsca wykonywania tej kary (zgodnie z art. 55§1 k.k.w.). Legitymację do złożenia wniosku ma nie tylko sam skazany ale również jego obrońca i sądowy kurator zawodowy. We wniosku należy wskazać, że zaistniały wszelkie okoliczności uzasadniające skrócenie kary ograniczenia wolności. Przykładowo, wystarczy wskazać, że w czasie odbywania kary przestrzegało się porządku prawnego – nie trzeba tego udowadniać, ponieważ sąd i tak to sprawdzi.
W wypadku zwolnienia skazanego od odbycia reszty kary ograniczenia wolności sądowy kurator zawodowy zawiadamia o tym zakład pracy, placówkę, instytucję lub organizację, w której skazany odbywał karę.
Skutkiem zwolnienia z reszty kary ograniczenia wolności jest umorzenie postępowania wykonawczego w zakresie dotyczącym ograniczenia wolności. Z chwilą uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o zwolnieniu z reszty kary ograniczenia wolności uznaje się tę karę za wykonaną. W związku z powyższym, w tym momencie rozpoczyna swój bieg termin do zatarcia skazania.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1600)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 652) z późn. zm.