REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada uczestnictwa społeczeństwa w procesie wykonywaniu orzeczeń

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo przedstawicieli społeczeństwa w procesie wykonywania orzeczeń stanowi stosunkowo nową zasadę w polskim prawie karnym wykonawczym. Ustawodawca wprowadzając ją do Kodeksu karnego wykonawczego zdecydował o większej niż dotychczas jawności procesu wykonywania orzeczeń.

Społeczeństwo dostało w swe ręce konkretne narzędzia kontroli nad rozumianą w kategoriach ogólnych polityką karną państwa, oraz nad działalnością organów wykonujących orzeczenia wobec konkretnych osób. Współpraca organów postępowania wykonawczego ze społeczeństwem ma także pomagać w społecznej readaptacji skazanych.

REKLAMA

Zasada uczestnictwa społeczeństwa w procesie wykonywaniu orzeczeń

Zgodnie z treścią art. 38 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego stowarzyszenia, fundacje, organizacje oraz instytucje, jak również kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby godne zaufania mogą współdziałać w wykonywaniu kar, środków karnych, zabezpieczających i zapobiegawczych przede wszystkim związanych z pozbawieniem wolności. Wskazane powyżej podmioty mogą w porozumieniu z dyrektorem zakładu karnego lub aresztu śledczego uczestniczyć w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, społecznej, kulturalnej, oświatowej, sportowej i religijnej w tych zakładach lub aresztach.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Przedstawiciele tych instytucji oraz osoby godne zaufania mogą uczestniczyć w radach oraz innych organach kolegialnych powołanych przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Sprawiedliwości lub podległe mu organy. Mogą także uczestniczyć w tego typu ciałach powołanych przez wojewodów, których zadaniem jest świadczenie pomocy skazanym ich rodzinom i koordynowanie współdziałania społeczeństwa z zakładami karnymi i aresztami śledczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele ci oraz osoby godne zaufania mogą też uczestniczyć w społecznej kontroli nad wykonywaniem kar, środków karnych, zabezpieczających i zapobiegawczych. Przedstawiciele organów wykonawczych powinni ułatwiać taką kontrolę współdziałając w jej przeprowadzaniu.

Bardzo istotnym jest, że osadzony w zakładzie karnym odbywający karę pozbawienia wolności ma m.in. prawo komunikowania się z podmiotami, o których była może powyżej.

Rada Główna do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym oraz rady terenowe

W celu koordynowania współdziałania organów państwowych i przedstawicieli społeczeństwa w zapobieganiu przestępczości i wykonywaniu orzeczeń oraz w celu świadczenia pomocy w readaptacji społecznej, a także wykonywania kontroli społecznej i dokonywania oceny polityki penitencjarnej Prezes Rady Ministrów powołuje Radę Główną do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

Zobacz: Na czym polega postępowanie karne wykonawcze

REKLAMA

W skład Rady Głównej wchodzą przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz Ministrów: Sprawiedliwości, Pracy i Polityki Socjalnej, Zdrowia i Opieki Społecznej, Edukacji Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony narodowej, a także Policji i Służby Więziennej. W skład Rady Głównej mogą wchodzić też przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji organizacji i instytucji, o których wspomniano powyżej, a także członkowie związków zawodowych i samorządu zawodowego oraz przedstawiciele nauki, jeżeli ich obecność może się realnie przyczynić do osiągnięcia celów Rady Głównej.

Wojewoda w zależności do potrzeb może powołać terenowe rady do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym. Szczegółowe zasady i tryb powoływania oraz działania zarówno Rady Głównej oraz rad terenowych określa w rozporządzeniu Prezes Rady Ministrów.

Instytucja osoby godnej zaufania

Instytucja osoby godnej zaufania nie była znana w poprzednio obowiązującym Kodeksie karnym wykonawczym. Jej wprowadzenia ma istotne znaczenie praktyczne. Skazany bowiem otrzymuje konkretną pomoc określonej osoby, która w efekcie może działać w sposób zbliżony do pełnomocnika. Pozwala także intensywnie włączyć się w proces pomocy skazanym określonym grupom społecznym i zawodowym, co może przynieść korzyści zarówno samym skazanym jak i osobom pomagającym. W grę wchodzić mogą studenci prawa czy resocjalizacji, którzy spełniają warunki ogólne odnoszące się do kandydatów na osoby godne zaufania.

Osobę godną zaufania ustanowić może sam skazany na piśmie. Osoba wskazana przez skazanego musi wyrazić na to zgodę. Ma ona prawny obowiązek działać na korzyść skazanego. Przedstawiciel skazanego może składać "wnioski, skargi i prośby" w trybie przewidzianym w art. 6 § 2. Kodeksu karnego wykonawczego. Skazany ma prawo kontaktowania się z ustanowioną przez siebie osobą godną zaufania.

Co bardzo ważne, prezes sądu, upoważniony sędzia, a w toku posiedzenia także sąd może na wniosek skazanego dopuścić do udziału w postępowaniu przed sądem przedstawiciela skazanego. Sąd może zawsze zadecydować o niedopuszczeniu do udziału w sprawie przedstawiciela skazanego, co następuje w drodze postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA