Jak przebiega składanie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania?
REKLAMA
REKLAMA
Kto składa wniosek?
REKLAMA
Jak to było wskazane powyżej, wniosek powyższy może złożyć podejrzany w postępowaniu przygotowawczym oraz oskarżony w postępowaniu sądowym.
W imieniu zarówno podejrzanego, jak i oskarżonego wniosek ten może złożyć także ich obrońca.
Jaka jest treść wniosku?
Wniosek oskarżonego (lub podejrzanego) musi określać jego żądanie tj. to czy chce on tylko uchylenia aresztu tymczasowego czy też zamiany aresztu na inny środek zapobiegawczy np. w postaci dozoru, czy też poręczenia majątkowego. W praktyce ów drugi rodzaj wniosków jest częstszy, bowiem częściej są one rozpatrywane pozytywnie.
Obok treści żądania oskarżony lub podejrzany musi również zawrzeć krótkie uzasadnienie swojego żądania.
Zobacz: Kiedy zawiadamia się pokrzywdzonego o uchyleniu aresztu?
Jaki jest czas rozpoznania wniosku i kto go rozpoznaje?
Teoretycznie ów wniosek powinien być rozpoznany w ciągu 3 dni. W postępowaniu przygotowawczym rozpatruje go prokurator, natomiast w postępowaniu sądowym – sąd. Wskazany termin jest jednak terminem instrukcyjnym, co oznacza, że przekroczenie tego terminu nie rodzi żadnych negatywnych skutków (dla organu, który go przekroczył)
Zażalenie na odmowę uwzględnienia wniosku
Na odmowę uwzględnienia przedmiotowego wniosku przysługuje zażalenie. W postępowaniu przygotowawczym kieruje się je do sądu w okręgu, którego prowadzi się postępowanie (np. sąd rejonowy dla Żyrardowa, jak postępowanie prowadzi prokuratura w Żyrardowie). Musi określać jego żądanie tj. to czy chce on tylko uchylenia aresztu czy też zamiany aresztu na inny środek zapobiegawczy np. w postaci dozoru, czy też poręczenia majątkowego. W praktyce ów drugi rodzaj wniosków jest częstszy, bowiem częściej są one rozpatrywane pozytywnie.
Obok treści żądania oskarżony lub podejrzany musi również zawrzeć krótkie uzasadnienie swojego żądania.
Z kolei w postępowaniu sądowym zażalenie składa się do tego samego sądu, rozpoznaje go ten sąd w składzie 3 sędziów (naturalnie nie tych, którzy wydali zaskarżone postanowienie)
Ograniczenie w składaniu zażalenia
Zażalenia na stosowanie tymczasowego aresztowania (w tym jego przedłużenia) nie można złożyć, jeżeli od daty wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu nie upłynęły 3 miesiące. Wówczas takie zażalenie jest traktowane jako niedopuszczalne i wydawane jest zarządzenie o odmowie przyjęcia tego środka odwoławczego.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat