Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny?
REKLAMA
Osoby uprawnione do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego zostały wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z jej treścią zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta powstała do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.
Zobacz: Bezpłatne porady prawne
Stopnie niepełnosprawności
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych za istnieją trzy stopnie niepełnosprawności:
- znaczny,
- umiarkowany,
- lekki.
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, i wymagającą stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, osoba wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych.
Zobacz serwis: Zasiłki
Czy zasiłek przysługuje osobie przebywającej w zakładzie karnym?
Wyżej powołana ustawa wskazuje jednak, że zasiłek nie przysługuje osobie, która została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do takich należy m.in. zakład karny czy areszt śledczy.
W związku z tym, osoba niepełnosprawna, która została umieszczona w zakładzie karnym, nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli takowy pobrała, jest obowiązana go zwrócić wraz z ustawowymi odsetkami.
Wśród innych przypadków braku uprawnienia do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego można wskazać:
- uprawnienie do pobierania dodatku pielęgnacyjnego;
- uprawnienie do przysługującego za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby niepełnosprawnej.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat