Na czym polega tymczasowy areszt?

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Adwokat Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
rozwiń więcej
Tymczasowo aresztowany jest pozbawiony wolności, pomimo że zasadniczo jest niewinny.
Tymczasowe aresztowanie stanowi najbardziej dolegliwy ze znanych polskiej procedurze karnej środków zapobiegawczych. Jest jedynym środkiem izolacyjnym, który powinien być stosowany w wyjątkowy sytuacjach, w których inne łagodniejsze środki zapobiegawcze nie mogą spełnić należycie swych zadań.

Tymczasowe aresztowanie jako środek zapobiegawczy

Środki zapobiegawcze to środki przymusu, których stosowanie ma zapewnić prawidłowy przebieg prowadzonego postępowania. W niektórych sytuacjach mogą być stosowane w celu uniemożliwienia popełnienia kolejnego przestępstwa. Ustawodawca przyjmuje, że osoba wobec, której prowadzone jest postępowanie karne i której grozi realna kara może podejmować bezprawne działanie skierowane przeciwko prawidłowemu tokowi postępowania. Kodeks postępowania karnego daje więc prowadzącemu postępowanie możliwość zabezpieczenia prawidłowości postępowania właśnie poprzez stosowanie środków zapobiegawczych.

Ze względu na cel stosowania środków zapobiegawczych należy pamiętać, że mają one charakter czysto procesowy. Dlatego nigdy nie mogą stanowić ukrytej sankcji karnej wobec osoby, która aż do prawomocnego wyroku chroniona jest domniemaniem niewinności.

Zobacz również serwis: Więziennictwo

Środki zapobiegawcze

Środki zapobiegawcze dzielimy na:

  1. środki izolacyjne, których stosowanie łączy się z pozbawieniem wolności podsądnego (tymczasowe aresztowanie);
  2. środki nieizolacyjne, które sprowadzają się do pozbawienia lub ograniczenia określonych praw i wolności osoby podejrzanej (oskarżonej), która jednak przez okres postępowania pozostaje na wolności w skutek zastosowania jednej z procedur takich jak: poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, poręczenie osoby godnej zaufania, dozór Policji, zawieszenie oskarżonego w określonej działalności, zakaz opuszczania kraju.

Charakterystyka tymczasowego aresztowania

Podstawową cechą tymczasowego aresztowania jest to, że osoba, wobec której środek ten jest stosowany pozostaje pozbawiona wolności, mimo, że co do zasady jest osobą niewinną. Rygor tego środka zapobiegawczego doprowadza do sytuacji, w której osoby prawomocnie skazane, pozostające w zakładzie karnym mogą cieszyć się większą ilością swobód i praw niż osoby tymczasowo aresztowane. Dlatego też, stosowanie tymczasowego aresztowania zawsze powinno być dokonywane w sposób rozważny i przy rzetelnie przeprowadzonej analizie sprawy wykazującej, że tylko rzeczony środek zapobiegawczy może zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

W razie wydania, w związku z przeprowadzonym postępowaniem karnym wyroku skazującego, na poczet orzeczonej kary zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności, w tym tymczasowego aresztowania. Przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równy się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności, dwóm dniom kary ograniczenia wolności lub dwóm dziennym stawkom dziennym.

Jeżeli w sprawie, w której zastosowane zostało tymczasowe aresztowanie zapadł wyrok uniewinniający, osobie pozbawionej wolności przysługiwać będzie odszkodowanie i zadośćuczynienie. W tej sytuacji należy wykazać, że zastosowanie przedmiotowego środka zapobiegawczego było „niewątpliwie niesłuszne”. Przyjmuje się, że prawomocne uniewinnienie jest podstawą do stwierdzenia, że wcześniej zastosowane tymczasowe aresztowanie było niewątpliwie niesłuszne. Zasada ma zastosowanie, bez względu na to, czy podstawą tego ustalenia jest stwierdzenie, że przestępstwa w ogóle nie popełniono, czy też, że popełnił je ktoś inny, bądź stało się tak dlatego, że nie zdołano zebrać dostatecznych dowodów winy.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...