Kary dyscyplinarne dla osób tymczasowo aresztowanych
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej
Podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej tymczasowo aresztowanych określa art. 222 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z jego treścią tymczasowo aresztowany odpowiada dyscyplinarnie za zawinione naruszenie nakazów lub zakazów wynikających z ustawy, regulaminu lub innych przepisów wydanych na jej podstawie albo ustalonego w areszcie śledczym porządku.
REKLAMA
W związku z obowiązującą przesłanką umyślności niepoczytalność sprawcy przekreśla możliwości karania go dyscyplinarnie.
Zobacz również serwis: Prawo karne wykonawcze
Procedura karania
Decyzje o ukaraniu dyscyplinarnym tymczasowo aresztowanego wydaje dyrektor aresztu śledczego. Może zrobić to z urzędu lub na wniosek przełożonego osoby tymczasowo aresztowanej.
Decyzja, mocą której tymczasowo aresztowany pociągany jest do odpowiedzialności dyscyplinarnej musi zawierać dokładne określenie popełnionego przekroczenia.
Zobacz również serwis: Areszt tymczasowy
Decyzja dyrektora aresztu śledczego o ukaraniu tymczasowo aresztowanego karą dyscyplinarną musi być sporządzona na piśmie. Niezwłocznie po jej sporządzeniu przekazuje się ją do wiadomości zainteresowanej osobie.
Na decyzję o wymierzeniu kary dyscyplinarnej przysługuje tymczasowo aresztowanemu skarga do sądu penitencjarnego w trybie określonym w art. 7 Kodeksu karnego wykonawczego (w zw. z art. 242 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego), podlega też ona nadzorowi sędziego penitencjarnego (art. 34).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat