Skutki niestawiennictwa na rozprawie
REKLAMA
REKLAMA
Czy w trakcie postępowania muszę być obecny na każdej rozprawie?
Co do zasady Twoje niestawiennictwo na rozprawie nie stanowi dla sądu przeszkody do prowadzenia postępowania, zarówno przed sądem pierwszej instancji, jak i w postępowaniu odwoławczym. W razie Twojej nieobecności sędzia sam przedstawi Twoje wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy.
REKLAMA
W pewnych sytuacjach sędzia może jednak uznać, że Twoja obecność podczas rozprawy lub posiedzenia jest konieczna. Wówczas zostaniesz wezwany do osobistego stawiennictwa w sądzie.
REKLAMA
W pewnych sytuacjach Twoje niestawiennictwo może spowodować dla Ciebie negatywne konsekwencje. W związku z tym pamiętaj, że w piśmie procesowym (np. pozwie, wniosku, odpowiedzi na pozew) możesz zażądać przeprowadzenia rozprawy także w przypadku Twojej nieobecności. W takim wypadku Twoja ewentualna nieobecność nie spowoduje dla Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji (por. art. 209 Kodeksu postępowania cywilnego.).
Augustyn obawiał się, że nie będzie mógł być obecny na niektórych rozprawach, w związku z czym umieścił w pozwie następujący wniosek: „Wnoszę o przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powoda”.
Jakie mogą być skutki mojego niestawiennictwa w sądzie?
Po pierwsze, sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli ani Ty, ani Twój przeciwnik nie stawiliście się na rozprawie, zaś ustawa nie przewiduje możliwości prowadzenia postępowania. Ponadto sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli będąc powodem nie stawisz się w sądzie i nie zażądałeś rozpoznania sprawy pod swoją nieobecność, zaś pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy.
Po drugie, Twoja nieobecność nie będzie przeszkodą do ogłoszenia przez sąd wyroku.
REKLAMA
Po trzecie, jeśli występujesz w charakterze pozwanego i nie stawisz się na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierzesz w niej udziału (czyli np. nie podejmujesz żadnych czynności przed sądem, zachowując się w sposób całkowicie bierny), sąd wyda wyrok zaoczny, przyjmując za prawdziwe twierdzenia powoda (chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości lub zostały przytoczone w celu obejścia prawa). Wydanie wyroku zaocznego nie będzie możliwe, gdy zażądałeś przeprowadzenia rozprawy także podczas swojej nieobecności lub składałeś już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie. Ponadto wyroku zaocznego nie można wydać w postępowaniu nieprocesowym.
Po czwarte, jeżeli jako strona w postępowaniu dotyczącym spraw małżeńskich (np. o rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa) zostaniesz wezwany do osobistego stawiennictwa w sądzie i nie wypełnisz tego obowiązku, sąd może Cię skazać na grzywnę w wysokości do 1000 zł.
Zobacz serwis: Strony postępowania
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zadaj pytanie: Forum prawników
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat