Prawo do informacji w procesie
REKLAMA
REKLAMA
Czy w trakcie postępowania mogę zajrzeć do akt celem sprawdzenia pewnych faktów, sporządzenia odpisów itd.?
Jako strona postępowania, masz pełne prawo do zapoznawania się w sekretariacie sądu z aktami swojej sprawy.
REKLAMA
To samo dotyczy sporządzania wyciągów i odpisów z akt, przy czym za sporządzone kserokopie z akt sprawy będziesz musiał zapłacić tzw. opłatę kancelaryjną.
Za zwykłą kserokopię strony z akt będziesz musiał zapłacić 1 zł, zaś za odpis poświadczony 6 zł za stronę.
Bogumiła była córką Maksymiliana. Gdy Maksymilian zmarł, wszczęte zostało postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Bogumiła może, jako należąca do kręgu spadkobierców po Maksymilianie, a tym samym uczestniczka postępowania, uzyskać z urzędu dostęp do akt sprawy.
Zobacz: Jakie prawa ma obywatel przed sądem?
Czy sąd będzie mnie informował o różnych czynnościach w postępowaniu?
Tak, sąd ma np. obowiązek powiadomienia Cię o terminie najbliższej rozprawy, na piśmie lub ustnie na posiedzeniu.
REKLAMA
Co do zasady wszystkie postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd jest zobowiązany doręczyć Ci jako stronie postępowania. Podobnie sąd zawsze doręczy Ci wydany nakaz zapłaty (zarówno w postępowaniu nakazowym, jak i upominawczym) oraz wyrok zaoczny.
Postanowienia wydane na posiedzeniu jawnym oraz wyroki wydane na rozprawie sąd będzie zobowiązany Ci doręczyć, jeśli zażądałeś sporządzenia uzasadnienia orzeczenia oraz doręczenia wyroku lub postanowienia wraz z uzasadnieniem.
Zobacz serwis: Strony postępowania
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat