Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ogólną regułą zawartą w Kodeksie cywilnym, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne, chyba że sama ustawa przewiduje w tym zakresie wyjątek.
REKLAMA
Należy podkreślić, że ustawa co do zasady nie nakłada obowiązku przedstawiania dowodów, jest to jedynie Twoje prawo. Niemniej jednak, jeśli chcesz uzyskać korzystne orzeczenie, zgodnie z rozkładem ciężaru dowodu musisz przedstawić dowody na poparcie swoich twierdzeń, o ile strona przeciwna ich sama nie przyzna w toku postępowania (por. art. 229 Kodeks postępowania cywilnego).
Czy sąd musi uwzględnić mój wniosek dowodowy?
Sąd musi uwzględnić Twój wniosek dowodowy, chyba że uzna, że dana kwestia została już w sposób dostateczny udowodniona lub Twój dowód zmierza jedynie do spowodowania zwłoki w postępowaniu. Podobnie niedopuszczalne jest prowadzenie dowodów na fakt, który nie ma istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.
Zobacz: Czy mam możliwość odwołania się od prawomocnego orzeczenia?
Do kiedy mogę składać wnioski dowodowe?
REKLAMA
Wnioski dowodowe można składać do końca postępowania w pierwszej instancji. Kiedy sprawa jest w drugiej instancji, zgłaszanie nowych dowodów jest co do zasady wykluczone. Możesz powołać się na nie jedynie, gdy zgłosisz je w środku odwoławczym i pod warunkiem, że wykażesz, iż wcześniejsze ich powołanie było niemożliwe lub że potrzeba ich powołania wynikła już w toku postępowania apelacyjnego.
Będąc powodem pamiętaj, że w sprawach gospodarczych (czyli między przedsiębiorcami) masz obowiązek powołać wszystkie dowody już w pozwie, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w czasie postępowania, chyba że wykażesz, że powołanie określonych dowodów w pozwie nie było możliwe lub taka potrzeba wynikła później. W takim przypadku nowe dowody możesz powołać w terminie 2 tygodni od dnia, w którym powołanie dowodu stało się możliwe lub wynikła potrzeba jego powołania.
Zobacz serwis: Postępowanie sądowe
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat