Śmierć strony toczącego się procesu
REKLAMA
REKLAMA
W przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie sądowe ulega zawieszeniu z urzędu. Będzie to miało m.in. w sytuacji śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela.
REKLAMA
Oprócz tego obligatoryjne (obowiązkowe) zawieszenie postępowania z urzędu następuje, gdy:
- w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braku uniemożliwiające jej działanie;
- jeżeli strona lub jej przedstawiciel ustawowy znajduje się w miejscowości pozbawionej wskutek nadzwyczajnych wydarzeń komunikacji z siedzibą sądu;
- jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości i ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, a strona pozbawiona została prawa zarządu masą upadłości, albo ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku powoda;
- śmierci profesjonalnego pełnomocnika lub skreślenia go z listy adwokatów lub Radców prawnych, w sytuacjach, gdy zastępstwo strony jest obowiązkowe (np. przy skardze kasacyjnej)
Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo
Skutki zawieszenia
Zawieszenie postępowania ma istotne skutki z punktu widzenia terminów procesowych. W przypadku zawieszenie postępowania z urzędu (czyli na podstawie art. 174) przestają biec terminy ustawowe (np. termin do uzupełniania braków formalnych pisma procesowego) oraz terminy sądowe (czyli terminy, które są wyznaczone przez sąd lub przewodniczącego). Po podjęciu postępowania zaczynają one biec od nowa.
Oprócz tego zawieszenie postępowania oznacza, że sąd może podejmować tylko określone czynności procesowe. Są to czynności mające na celu:
- podjęcie zawieszonego postępowania;
- zabezpieczenie powództwa lub dowodu;
- umorzenie postępowania.
Inne czynności procesowe dokonywane przez strony w czasie zawieszenia postępowania nie wywołują żadnych skutków. Ich skuteczność rozpoczyna się dopiero z chwilą podjęcia postępowania.
Zobacz również: Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat