Skarb Państwa jako strona w procesie
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca przyjął zdecentralizowany model reprezentacji Skarbu Państwa w postępowaniu cywilnym. Za Skarb Państwa czynności procesowe podejmuje organ państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, lub organ jednostki nadrzędnej.
REKLAMA
Jeżeli zatem dochodzone roszczenie wiąże się z działalnością organu administracji publicznej, to dla potrzeb postępowania cywilnego należy je powiązać z urzędem obsługującym dany organ.
Jak określić stronę w piśmie procesowym?
REKLAMA
W sytuacji gdy stroną w postępowaniu jest Skarb Państwa prawidłowe oznaczenie strony powinno zawierać określenie Skarb Państwa i wskazywać właściwą państwową jednostkę organizacyjną albo podmiot reprezentujący Skarb Państwa na podstawie przepisów szczególnych.
W przypadku gdy dochodzone roszczenie wiąże się z działalnością więcej niż jednej państwowej jednostki organizacyjnej to w piśmie procesowym powinny być wskazane wszystkie te jednostki.
Bez względu na wielość wskazanych jednostek stroną jest wyłącznie Skarb Państwa. Właściwą państwową jednostkę organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, powinna określić strona wnosząca pismo procesowe.
Jak określić właściwość miejscową ?
Zgodnie z art. 29 k.p.c. powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
Wskazany przepis określa właściwość miejscową ogólną i jak słusznie wskazuje K. Piasecki, nie wyklucza stosowania innych przepisów o właściwości miejscowej np. przepisu art. 35 k.p.c. dotyczącego właściwości przemiennej w przypadku wytoczonego powództwa o roszczenie z czynu niedozwolonego, a także przepisów o właściwości wyłącznej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat