Zdolność procesowa osób fizycznych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 65 Kodeksu postępowania cywilnego zdolność do czynności procesowych mają osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne oraz inne jednostki organizacyjne, jak również organizacje społeczne.
REKLAMA
Pełna zdolność procesowa
Zdolność procesowa oznacza możliwość samodzielnego podejmowania czynności procesowych, przy czym samodzielność jest rozumiana, jako podejmowanie działań osobiście lub też poprzez ustanowionego pełnomocnika.
Wniesienie pozwu, wniosek o przeprowadzenie dowodu to czynności procesowe. Aby strona mogła jest podjąć samodzielnie musi dysponować zdolnością procesową.
Rozróżnia się pełną oraz ograniczoną zdolność procesową. Pełną zdolnością procesową dysponuje każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych a zatem jest pełnoletnia oraz nie została ubezwłasnowolniona.
Dzięki niej możliwe jest dokonywanie wszelkich czynności procesowych we wszystkich sprawach cywilnych.
Zdolność do czynności prawnych to możliwość dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych (np. zawarcia umowy sprzedaży).
Ograniczona zdolność procesowa
Z kolei ograniczoną zdolność procesową mają osoby, posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Są to osoby małoletnie (które ukończyły 13 lat) oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo, co wynika z art. 15 Kodeksu cywilnego.
Zobacz również serwis: Sądy
REKLAMA
Ograniczenie zdolności procesowej oznacza, iż osoby takie mogą podejmować czynności procesowe tylko w sprawach wynikających z czynności prawnych, których mogą dokonywać samodzielnie (art. 65 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W innych sprawach brak jest możliwości podejmowania samodzielnego czynności procesowych.
Osoba małoletnia, która była pracownikiem, może wytoczyć powództwo przeciwko pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia. Nie będzie ona jednak miała takiej możliwości w przypadku odszkodowania w związku z pobiciem przez tegoż pracodawcę.
Zobacz również serwis: Praca małoletnich
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA