REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Strony postępowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy bank neguje status konsumenta w sporze

Banki w sprawach frankowych często posługują się argumentacją mającą na celu zakwestionowanie statusu strony powodowej jako konsumenta i tym samym odmówienie jej ochrony z art. 3851 k.c. Taktyka ta stosowana jest zwłaszcza w przypadku osób prowadzących w dacie zawarcia umowy kredytu działalność gospodarczą, w szczególności zaś, gdy działalność została zarejestrowana na kredytowanej nieruchomości lub jest częściowo na niej wykonywana. Argumentację banków w powyższym zakresie, w świetle dotychczasowego orzecznictwa, należy uznać za niezasadną.

Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej - jak to zrobić, terminy

Osoba niezgadzająca się z uchwałą wspólnoty może wytoczyć powództwo o uznanie wspomnianej uchwały za nieistniejącą. Takie powództwo jest możliwe również po upływie terminu określonego przez ustawę o własności lokali (6 tygodni). Pozew o uznanie nieistnienia uchwały ma inną podstawę prawną niż powództwo o uchylenie uchwały określone przez art. 25 ustawy o własności lokali. Uznanie uchwały za nieistniejącą czasem leży w interesie osób nieposiadających prawa własności lokalu i dlatego sąd może zaakceptować ich powództwo.

Doręczenia elektroniczne - od kiedy?

Doręczenia elektroniczne to zmiana, która dotyczy podmiotów publicznych i niepublicznych. Od kiedy nowe obowiązki obejmą poszczególne grupy?

Czy mediacja może być lekiem dla sądów powszechnych w trakcie i po epidemii koronawirusa?

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa sparaliżowała między innymi wymiar sprawiedliwości. W chwili obecnej sądy powszechne zajmują się tylko najpilniejszymi i najważniejszymi sprawami. Odwołano większość rozpraw, wstrzymano wysyłkę dużej ilości pism sądowych itd. Jednocześnie, podobnie jak inne podmioty, sądy zaczynają się zmagać z coraz większymi problemami kadrowymi. To wydłuża czas potrzebny do uzyskania wyroku. Jednocześnie wiadomo, że nawet po zakończeniu epidemii sądy będą potrzebowały wielu miesięcy by uporać się ze spiętrzeniem spraw.

REKLAMA

Czy nowelizacja KPC ograniczy prawo do sądu?

Celem najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest m.in. usprawnienie i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. Prawnicy obawiają się jednak, iż w praktyce nowe przepisy mogą ograniczać prawo do sądu.

Nowelizacja KPC – najważniejsze zmiany dla stron postępowania

Nowy tryb doręczeń, wprowadzenie posiedzenia przygotowawczego, wzrost opłat sądowych to najważniejsze zmiany, jakie odczują strony postępowania cywilnego. Jak należy ocenić nowe przepisy?

Weksel in blanco - jak ochronić majątek przed wadliwym zobowiązaniem?

Oszustwo sądowe polega na tym, że sąd władny do rozporządzenia cudzym mieniem jest wprowadzany w błąd. Jak uwolnić się od odpowiedzialności z wadliwego zobowiązania wekslowego?

Czy strona musi za każdym razem stawić się na rozprawie gdy przyjdzie wezwanie?

Czy za każdym razem strona ma obowiązek stawić się na rozprawie gdy przyjdzie wezwanie? Odpowiedź brzmi: nie. W pewnych przypadkach sąd może jednak stwierdzić, że stawiennictwo na danej rozprawie jest konieczne. W takim wypadku niestawiennictwo na rozprawie może spotkać się z określonymi sankcjami.

REKLAMA

Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów

Z początkiem 2016 roku zaczęły obowiązywać zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzone ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Jak wskazuje sama nazwa wprowadzonej ustawy, jej zasadniczym celem było wzmocnienie roli polubownych metod rozstrzygania sporów, tj. głównie mediacji.

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Skutki niestawiennictwa na rozprawie

Niestawiennictwo na rozprawie nie stanowi przeszkody do prowadzenia postępowania. Niekiedy jednak sąd może uznać obecność za konieczną

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw i zarzuty składa się do sądu, który wydał orzeczenie, bez powoływania się na sąd wyższej instancji. Apelację składa się do sądu wyższej instancji, lecz za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Zeznania stron w procesie cywilnym

Zeznania składane przez stronę postępowania nie podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przynajmniej do pewnego momentu.

Prawo do informacji w procesie

Każda strona postępowania ma pełne prawo do zapoznania się z aktami swojej sprawy. Również sąd w odniesieniu do uczestników posiada określone obowiązki.

Jakie prawa ma obywatel przed sądem?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.

Pełnomocnik przed sądem

W postępowaniu cywilnym można posiadać pełnomocnika. Co do zasady każdy może przed sądem występować samodzielnie, z wyjątkiem określonych postępowań.

Obowiązki obywatela przed sądem

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Jakie one są?

Kiedy niestawiennictwo w sądzie odroczy rozprawę?

Jeżeli nieobecność na rozprawie jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem sąd jest obowiązany odroczyć rozprawę. Obowiązani do stawiennictwa w sądzie są również świadkowie.

Kiedy apelacja, kiedy zażalenie?

Każda ze stron postępowania ma prawo do skorzystania ze środków odwoławczych. Zanim zdecydujesz się na złożenie apelacji, powinieneś najpierw wystąpić do sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.

Kiedy mogę uznać, że moja sprawa toczy się zbyt długo?

Każdy ma prawo do rozpoznania jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. W sytuacji, gdy postępowanie jest przewlekłe, zainteresowany ma prawo do wystąpienie ze specjalną skargą.

Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawnej – to podstawowa zasada prawa cywilnego. Co to jednak oznacza dla stron procesu?

Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?

W postępowaniu sądowym możliwe jest zawarcie ugody. Do takiego zakończenia sprawy powinien nakłaniać nas sam sąd. Kiedy możliwe jest zawarcie ugody?

Czy każdy będzie mógł przysłuchiwać się mojej sprawie?

Postępowanie sądowe, także w sprawach cywilnych, co do zasady jest jawne. Oznacza to, że każdy może przyjść na salę sądową i przysłuchiwać się Twojej rozprawie.

Co to jest Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji?

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji to sądy międzynarodowe, działające w ramach Unii Europejskiej, których zadaniem jest czuwanie nad poszanowaniem i odpowiednim stosowaniem prawa unijnego.

Co to jest mediacja?

Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Jak jest przeprowadzana i jak wygląda?

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko przy zwolnieniu od kosztów sądowych

Osoba fizyczna może ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu nawet wtedy, gdy nie została zwolniona od obowiązku poniesienia kosztów sądowych. To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z kwietnia 2010.

Wyłączenie sędziego na wniosek strony

Przyczyną wyłączenia sędziego na wniosek strony w postępowaniu cywilnym jest istnienie okoliczności tego rodzaju, że mogłaby ona wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.

Po co i kiedy skorzystać z przypozwania?

Przypozwanie to zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie i wezwanie jej do udziału W niektórych sytuacjach procesowych może być ono konieczne i w interesie samego wzywającego.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Niedawno zawarłem umowę, z której druga strona się nie wywiązała. Kogo mam pozwać, umowę podpisywałem z agentem, bez udziału przedsiębiorcy?

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Co to jest interwencja główna?

Interwencja główna to rzadki przypadek, gdy wobec dwóch stron proces, swoje roszczenia zgłasza trzecia. Pozywa wtedy zawsze obie strony procesu.

Czy można pozwać spółkę cywilną?

Jestem przedsiębiorcą, a moi kontrahenci, działający w formie spółki cywilnej nie wywiązali się z umowy. Czy w tej sytuacji mam pozwać spółkę cywilną?

Śmierć strony toczącego się procesu

W przypadku śmierci strony toczącego się procesu sąd obligatoryjnie zawiesza z urzędu postępowanie sądowe. Może je podjąć z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego.

Skarb Państwa jako strona w procesie

Skarb Państwa jest szczególną osobą prawną nie posiadającą siedziby, statutu, organów ani nie podlegającą wpisowi do żadnego rejestru. W jaki sposób może więc występować w charakterze strony ?

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Kiedy strona w postępowaniu administracyjnym może przeglądać akta

Strona ma prawo w trakcie postępowania administracyjnego do przeglądania dokumentów związanych z tym postępowaniem. Są jednakże pewne wyjątki, o którym warto pamiętać.

Podmioty na prawach strony w postępowaniu administracyjnym

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Kto może wytoczyć powództwo

Wnieść pozew do sądu może powód, czyli strona, która składa jakieś żądanie do pozwanego. Jest to podmiot, którego interesy zostały naruszone albo względem którego strona przeciwna nie spełnia obowiązku wynikającego z umowy.

REKLAMA