Kontrola płatnika składek będącego przedsiębiorcą jest czasowo limitowana

Marta Golan
rozwiń więcej
Kontrola płatnika składek będącego przedsiębiorcą jest czasowo limitowana. /Fot. Fotolia / Fotolia
Zanim ZUS przeprowadzi kontrolę u przedsiębiorcy powinien go o tym powiadomić. Czas trwania kontroli jest limitowany i jest uzależniony od rozmiarów prowadzonej działalności.

Inspektorzy kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzając kontrolę mają prawo badać czy płatnik składek:

- w odpowiednich terminach zgłosił do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wszystkie osoby, które powinien;

- prawidłowo, rzetelnie obliczył, potrącił i opłacił składki;

- terminowo i bez błędów opracował wnioski o świadczenia emerytalne i rentowe;

- wystawił zaświadczenia i zgłosił dane do celów ubezpieczeniowych;

Ponadto kontrola może dotyczyć dokonywania oględzin składników majątku płatników składek, którzy zalegają z opłatą należności z tytułu składek.

Podkreślić należy, że w przypadku, gdy działalność gospodarcza płatnika składek jest już objęta kontrolą innego organu, inspektor ZUS odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych oraz może ustalić inny termin wszczęcia kontroli.

Zobacz serwis: Umowy

Doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli

Zgodnie z art. 79 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej organy kontroli mają obowiązek zawiadomić przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Dokonuje się to poprzez doręczenie zawiadomienia płatnikowi składek lub osobie upoważnionej przez płatnika składek. Po doręczeniu informacji o planowanej kontroli, ZUS może ją rozpocząć najwcześniej po upływie 7 dni, jednak nie później niż po upływie 30 dni. Jeżeli inspektorzy nie pojawią się w wyznaczonym terminie, wówczas mają obowiązek ponownego zawiadomienia i dotrzymania ustawowych terminów.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wydaje Główny Inspektor Kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub upoważnieni przez niego inspektorzy kontroli ZUS. Upoważnienie powinno zawierać: oznaczenie jednostki organizacyjnej Zakładu, podstawę prawną, datę i miejsce wystawienia, dane inspektora kontroli, dane płatnika składek, okres trwania kontroli, zakres przedmiotowy kontroli oraz podpis osoby udzielającej upoważnienia. W przypadku gdy dokument nie spełnia wymienionych wymagań, wówczas nie jest możliwe przeprowadzenie kontroli, a zakres kontroli nie może wykraczać poza ten, który został wskazany w upoważnieniu.

Zobacz: Uprawdopodobnienie w postępowaniu cywilnym

Wszczęcie kontroli

Wszczęcie kontroli rozpoczyna się z chwilą doręczenia przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zanim jednak inspektor przystąpi do czynności powinien się wylegitymować i okazać stosowne upoważnienie. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określają limit czasowy trwania kontroli. Ważne jest, by przedsiębiorca zwrócił uwagę na datę rozpoczęcia kontroli, która jest określona w upoważnieniu. Nie może się ona przeciągnąć dłużej niż:

 - w przypadku mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych,

- małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych,

- średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych,

- pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...