REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jak przebiega krok po kroku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje
1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego./Fot. Shutterstock
1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zastosowano 1 lipca 2020 r. Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują krok po kroku kolejne etapy nowej procedury.

Ruszyły pierwsze przyspieszone restrukturyzacje

1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego. Nowe przepisy są dedykowane przedsiębiorcom, którzy w okresie pandemii koronawirusa wpadli w kłopoty finansowe. Eksperci wskazują, że dzięki nowej procedurze będą mogli w łatwy sposób, podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się przed egzekucją i samodzielnie odbudować swoją równowagę finansową.

REKLAMA

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy jako pierwsi w kraju zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują kolejne etapy postępowania naprawczego, które dzięki zmianom w prawie mogą być zainicjowane na wniosek danego właściciela przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Pierwszym etapem przyspieszonej restrukturyzacji jest zawarcie umowy o sprawowanie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym postępowania o zatwierdzenie układu. Dłużnik musi zawrzeć odpowiednią umowę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym lub spółką, w której działa doradca. Powierzenie nadzoru doradcy restrukturyzacyjnemu, tj. specjaliście z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego ma skutkować profesjonalnym zabezpieczeniem interesów podmiotu zawierającego z nim umowę.

Kolejnym krokiem po zawarciu umowy jest przygotowanie przez dłużnika propozycji układowych, spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych, które przekazać powinien nadzorcy układu. Po ich sporządzeniu obwieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu. Eksperci zwracają uwagę, że dzień dokonania obwieszczenia w MSiG jest dniem otwarcia postępowania o zatwierdzeniu układu. Do czasu zatwierdzenia układu przez sąd otwiera przed wierzycielem okres ochronny dłużnika. Z tym dniem z mocy prawa zawieszają się postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem oraz wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedostatnim krokiem, jaki przewiduje procedura przyspieszonej restrukturyzacji jest przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego wierzycieli lub wyznaczenie terminu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Po przyjęciu układu, ostatnim krokiem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest złożenie przez nadzorcę sądowego wniosku o zatwierdzenia układu do właściwego sądu.

Zgodnie z założeniem tarczy 4.0 uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma trwać 4 miesiące od dnia dokonania obwieszczenia. Jeżeli jednak w tym terminie nie wpłynie do sądu wniosek o zatwierdzenie układu postępowanie zostaje umorzone z mocy prawa. Przedmiotowe postępowanie może zostać umorzone z mocy prawa również na wniosek dłużnika, wierzyciela lub innej osoby mającej w tym interes prawny. W sytuacji, gdy postępowanie o zatwierdzenie układu zostanie umorzone lub sąd wyda postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu, dłużnikowi przysługiwać będzie jeszcze prawo do złożenia uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego albo uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości w odpowiednim ustawowym terminie.

Wprowadzone zmiany są bardzo korzystne, szczególnie jeżeli chodzi o szybkość postępowania, jak również pomoc firmom zagrożonym niewypłacalnością. W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż nowa procedura w momencie ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania w MSiG spowoduje zawieszenie z mocy prawa wszelkich postępowań egzekucyjnych. Po drugie, ustawa wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika. Po trzecie spełnianie przez dłużnika świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne. Według obwieszczenia w MSiG, nasza kancelaria jako pierwsza w kraju rozpoczęła tego typu procedurę. Jesteśmy przekonani, że będzie ona stanowić odczuwalną pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa – przekonuje Marcin Ostaszewski, doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje.

Wcześniejsze rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej w żaden sposób nie chroniły dłużników przed egzekucją. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadza dla nich zabezpieczenie. Dzięki nowemu rozwiązaniu będą oni mogli w łatwy sposób, podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się z dniem dokonania obwieszczenia w sposób natychmiastowy przed egzekucją i wykonaniem postanowień o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzeń zabezpieczenia roszczeń wynikających z tych wierzytelności, które objęte są układem z mocy prawa. Procedura umożliwi im odzyskanie równowagi finansowej poprzez otwarcie postępowania naprawczego, bez obowiązku występowania do sądu. Opcja szybkiej restrukturyzacji powinna budzić największe zainteresowanie przedstawicieli tych branż, w które najbardziej uderzył COVID-19, m.in. w sektorze materiałów chemicznych, energetyce, przemyśle, spółkach sektora finansowego oraz sektorze dotyczącym dóbr konsumpcyjnych – dodaje Aldona Zych, aplikant radcowski z Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje.

Marcin Ostaszewski

Marcin Ostaszewski - doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje

Infor

Infor

Polecamy serwis: Upadłość

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

REKLAMA

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

REKLAMA

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

REKLAMA