Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie gospodarcze
W ramach postępowania cywilnego w zależności od okoliczności sprawy zastosowanie mogą mieć przepisy dwóch lub więcej postępowań odrębnych. Taka sytuacja będzie dotyczyć także roszczeń drobnych wynikłych między dwoma przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W tym przypadku dojść może do skrzyżowania przepisów postępowania gospodarczego oraz uproszczonego.
REKLAMA
W części pierwszej przeczytać można w jakich sytuacjach zastosowanie będą miały przepisy postępowania gospodarczego. Chodzi przede wszystkim o roszczenia cywilnoprawne między przedsiębiorcami.
Zobacz: Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 1)
W maju 2012 r. postępowanie gospodarcze ulegnie likwidacji.
Postępowanie uproszczone
Postępowanie gospodarcze jest obligatoryjne, tak samo jak postępowanie uproszczone. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego ma ono zastosowanie w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego m.in. o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.
Zobacz: Postępowanie uproszczone
Takie określenie zakresu obydwu postępowań oznacza, że w danych okoliczność zastosowanie mogą mieć zarówno przepisy postępowania uproszczonego jak i gospodarczego.
X chce pozwać Y, domagając się zapłaty za świadczone usługi. Obydwa podmioty są przedsiębiorcami, a usługi były świadczone w zakresie ich wzajemnej działalności, także zastosowanie będą miały przepisy o postępowaniu gospodarczym. Dodatkowo, jeżeli roszczenie nie przekroczy 10 tys. zł, to jako wynikające z umowy będzie właściwe dla postępowania uproszczonego.
Jakie przepisy stosować?
Taka sytuacja, jak przedstawiona w powyższym przykładzie rodzi pytanie jakie przepisy powinny być stosowane. Odpowiedź jest prosta: przepisy obydwu postępowań. Wynika to m.in. z treści art. 4791a Kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Będzie się to wiązało z szeregiem praktycznych konsekwencji. Przede wszystkim z uwagi na zastosowanie postępowania uproszczonego, pozew powinien być wniesiony na urzędowym formularzu. Niespełnienie tego warunku skutkować będzie brakiem formalnym.
W obydwu przypadkach zasadą postępowania jest tzw. prekluzja dowodowa, która każe zgłaszać wszelkie okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe w pierwszym piśmie (w przypadku powoda w pozwie).
Należy jednak pamiętać, że o obowiązkowym przy postępowaniu gospodarczym poprzedzającym pozew wezwaniu do dobrowolnego spełnienia żądania. Jego odpis wraz z dowodem doręczenia drugiej stronie albo dowodem jego przesłania, należy dołączyć do pozwu. Niedołączenie takiego odpisu oznaczać będzie brak formalny. Sąd wezwie powoda do jego uzupełnienia w terminie tygodnia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat