Przekształcanie spółek handlowych – wpis do KRS

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
rozwiń więcej
Przekształcenie spółki zgłosić do KRS, fot. Fotolia
Proces przekształcenia spółki handlowej kończy się wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Jaki jest termin na złożenie odpowiedniego wniosku o wpis oraz jakie konsekwencje może powodować niedotrzymanie tego terminu?

Jaki czas na wniosek do KRS?

Na złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o zarejestrowanie przekształconej spółki osobowej jest tylko 7 dni od chwili podjęcia uchwały o przekształceniu spółki handlowej w spółkę osobową, podczas gdy w przypadku spółki kapitałowej (t.j. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej) oraz spółki komandytowo-akcyjnej termin do złożenia tegoż wniosku wynosi pół roku.

Niezachowanie powyższego krótkiego siedmiodniowego terminu może skutkować wobec nie usunięcia braków zastosowaniem przez sąd grzywny wobec wspólników zobowiązanych do złożenia wniosku o wpis spółki przekształconej. Z kolei uchybienie pół rocznego terminu do zarejestrowania przekształcenia wykluczy możliwość zarejestrowania spółki przekształconej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej) w KRS.

Zobacz serwis: Sprawy gospodarcze

W myśl art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis do KRS powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Ponieważ przepisy KSH nie regulują terminu zgłaszania spółek osobowych (innych niż spółka komandytowo-akcyjna) do KRS, jednomyślnie przyjmuje się, że termin zgłoszenia przekształconej spółki osobowej do KRS wyznacza wyłącznie cytowany powyżej art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sadowym.

Za zdarzenie uzasadniające dokonanie wpisu uznaje się zawarcie umowy przekształconej spółki osobowej zawartej w uchwale o przekształceniu w osobową spółkę handlową, o ile oświadczenia o uczestniczeniu przez wspólników w spółce przekształconej zostały złożone w dniu powzięcia uchwały o przekształceniu spółki.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dłuższy termin dla spółek kapitałowych

W odniesieniu do spółek kapitałowych oraz spółki komandytowo-akcyjnej powyższy siedmiodniowy termin zgłoszenia wniosku o wpis spółki przekształconej będącej spółką kapitałową nie znajduje zastosowania. Kodeks spółek handlowych (KSH) nie określa wprawdzie bezpośrednio, w jakim terminie wniosek o wpis przekształconej spółki kapitałowej oraz spółki komandytowo-akcyjnej powinien być zgłoszony do KRS. KSH nakłada natomiast obowiązek zgłoszenia zawiązania spółki do KRS w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) bądź też od daty sporządzenia statutu (w przypadku spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej). Skoro w rezultacie przekształcenia spółka przekształcana przybiera nową formą prawną i otrzymuje nowy numer KRS, wpis spółki przekształconej ma podobne skutki jak powstanie nowej spółki.

Stąd też przyjmuje się, że przepisy KSH dotyczące terminu wykonania obowiązku zgłoszenia spółki do KRS stanowią przepisy szczególne w stosunku do art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. W konsekwencji złożenie wniosku o rejestrację przekształcenia musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od zawarcia umowy lub podpisania statutu spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej.

Odmienność powyższych terminów powoduje, że w przypadku spółek osobowych konieczne staje się przygotowanie niezbędnych wniosków przynajmniej równolegle z przygotowaniem uchwały o przekształceniu spółki. Jeżeli wnioski do KRS wraz z załącznikami nie zostaną odpowiednio wcześnie przygotowane, w szczególności, gdy wspólnicy bądź akcjonariusze przebywają na stałe poza granicami Polski, siedmiodniowy termin na zgłoszenie wniosku do KRS może się okazać zbyt krótki na zgromadzenie całości dokumentów.

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

Maciej Dejak

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...