Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
rozwiń więcej
Jak długo należy przechowywać dokumentację podatkową? fot. Fotolia
Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

W 2003 roku spółka z o.o. poniosła stratę, o której wysokość obniżyła dochód uzyskany w latach 2007–2008, odliczając w każdym roku po 50 proc. poniesionej straty. W 2011 roku spółka została zawiadomiona o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w zakresie rozliczeń z podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2007–2008. W tracie kontroli podatkowej kontrolujący zażądali dokumentacji podatkowej za rok 2003 umożliwiającej weryfikację prawidłowości ustalenia wysokości straty.

W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy kontrolujący mieli prawo żądać od podatnika dokumentacji podatkowej sprzed 8 lat.

Zobacz serwis: Podatki

Wyrok NSA

W świetle wyroku NSA z 27 sierpnia 2010 roku (sygn. akt II FSK 583/09) należy przyjąć, że strata poniesiona przez podatnika w danym roku podatkowym nie jest elementem konstrukcyjnym zobowiązania podatkowego za dany rok, bowiem zobowiązanie takie powstaje tylko w razie wystąpienia dochodu.

Z uwagi jednak na to, że strata może wpływać na wysokość podatku w następnych pięciu latach podatkowych, gdyż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia w tym okresie dochodu o wysokość straty, w art. 24 ust. 1 Ordynacji podatkowej przewidziano uprawnienie organu podatkowego do określenia w drodze decyzji wysokości straty poniesionej przez podatnika, jeżeli wysokość straty różni się od wysokości wynikającej ze złożonej deklaracji, a poniesienie straty, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, uprawniało do skorzystania z ulg podatkowych.

Zobacz serwis: Sprawy gospodarcze

Przedawnienie zobowiązania podatkowego

Ani w ustawie Ordynacja podatkowa, ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidziano wprost ograniczenia czasowego dla wydania decyzji tego rodzaju. W związku z powyższym należy uznać, że art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej określający terminy przedawnienia zobowiązania podatkowego nie dotyczy straty.

Co więcej, NSA w przywołanym wyroku stwierdził, że organy podatkowe mają możliwość wydania decyzji określającej wysokość straty za dany rok (czyli w przytoczonym przykładzie za rok 2003) aż do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok, w którym dokonano rozliczania strat (w przykładzie: 2007 rok i 2008 rok).

Zgodnie natomiast z art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jeżeli więc podatnik poniesie stratę i planuje rozliczać ją z dochodem uzyskanym w następnych latach podatkowych, powinien przechowywać księgi podatkowe i związane z ich prowadzeniem dokumenty aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych za lata, w których rozliczał stratę.

Przykładowo stratę poniesioną w 2003 roku można rozliczyć z dochodem osiągniętym do 2008 roku, a zobowiązanie podatkowe za ten rok przedawni się w 2014 roku. Do tego czasu podatnik powinien przechowywać księgi podatkowe i związane z ich prowadzeniem dokumenty pozwalające organowi podatkowemu na weryfikację wysokości straty za 2003 rok.

Radosław Teresiak, Zespół Podatkowy kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...