Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?
REKLAMA
REKLAMA
Specyfikę postępowania gospodarczego, która może mieć wpływ na jego wynik, najlepiej zobrazuje poniższa sytuacja.
REKLAMA
REKLAMA
Pan Sebastian T. prowadzi małe przedsiębiorstwo. Jakiś czas temu sprzedał swojemu klientowi Piotrowi O., także przedsiębiorcy, towar za kwotę ponad 100.000,00 zł. Mimo wystawionej faktury i upływu terminu do jej zapłaty, klient należności nie uregulował. Także skierowane do Piotra O. wezwanie do zapłaty nie przyniosło skutku. Sebastian T., by nieco przestraszyć niesolidnego kontrahenta, napisał sam pozew i skierował go do sądu. Do pozwu nie załączył jednak żadnych dokumentów i nie przywołał żadnych dowodów, na poparcie swoich twierdzeń, dołączył jedynie wystawioną przez siebie fakturę i wezwanie do zapłaty. Obecnie Sebastian T. zastanawia się, jak będzie wyglądała sprawa w sądzie gospodarczym, gdyż od kolegi dowiedział się, że w pozwie powinien przywołać wszystkie dowody, zaś późniejsze ich powołanie nie będzie możliwe.
Niestety kolega Sebastiana T. ma co do zasady rację. Niniejsza sprawa jest tzw. sprawą gospodarczą, rządzącą się innymi prawami, aniżeli zwykła sprawa cywilna prowadzona między osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej.
Zobacz serwis: Postępowanie sądowe
Wszystkie dowody w pozwie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami powód (Sebastian T.) w pozwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.
W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania.
W pozwie, składanym w postępowaniu gospodarczym, należy podać wszystkie twierdzenia i dowody na poparcie żądania.
Powyższy przepis realizuje ideę szybkości postępowania sądowego i obliguje podmioty prowadzące działalność gospodarczą do wyższej staranności aniżeli tej, której wymaga się od zwykłych obywateli.
Jeżeli Sebastian T. nie powołał w złożonym przez siebie pozwie wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie, to nie będzie mógł ich powołać do końca postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania powstała po wniesieniu pozwu. Dowodów złożonych po tym terminie sąd nie będzie brał pod uwagę rozstrzygając sprawę i je oddali, bez względu jak ważne mogą one być dla toczącego się postępowania sądowego.
Zobacz serwis: Pozwy
Odpowiedź na pozew
REKLAMA
Podobne rygory ustawodawca włożył także na pozwanego, który w odpowiedzi na pozew jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.
Jednocześnie zauważyć należy, że jeżeli Piotr O. nie będzie kwestionował odbioru od Sebastiana T. towaru, a także jego jakości, to sąd powinien zasądzić kwotę dochodzoną pozwem na rzecz Sebastiana T. Jeżeli jednak kontrahent Sebastiana T. zakwestionuje w ogóle fakt współpracy z Sebastianem T. i stwierdzi, że nigdy towaru nie odbierał, to Sebastian T. musi liczyć się z przegraną, albowiem wystawiona faktura, która nie została podpisana przez Piotra O., nie będzie zapewne dla sądu dowodem sprzedaży towaru.
Obowiązek powołania wszystkich dowodów w pierwszym piśmie nie spoczywa tylko na powodzie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA