Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych. / inforCMS
Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych. Dowiedz się jakie dokładnie ma on kompetencje.

Sprawy jakie rozpatruje sąd polubowny

Sąd polubowny przy Prezesie UKE rozpatruje spory o prawa majątkowe wynikłe:

  • z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. zawyżona faktura, wyłączenie telefonu);
  • z umów o świadczenie usług pocztowych (np. przesyłka pocztowa nie została doręczona)

Kto może występować przed sądem polubownym

Konsument - osoba fizyczną, która złożyła wniosek o zawarcie umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub korzystającą z takich usług dla celów niezwiązanych bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przedsiębiorca telekomunikacyjny - podmiot uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Operator pocztowy - przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej.

Wniosek

Wniosek do sądu polubownego o rozpatrzenie sporu powstałego między stronami może złożyć każda z nich, tzn.: konsument, przedsiębiorca telekomunikacyjny i operator pocztowy. Pamiętać należy o tym, że wniosek składa się dopiero po zakończeniu procedury reklamacyjnej.

Wniosek wypełnia się według wzoru i powinien on zawierać: datę, wnioskodawcę i stronę przeciwną sporu, wartość przedmiotu sporu, przedmiot sporu, uzasadnienie oraz powinien być odręcznie podpisany przez wnioskodawcę lub pełnomocnika (pełnomocnictwo powinno być dołączone do akt sprawy).

Do tak sporządzonego wniosku zaadresowanego na UKE dołącza się:

  • odpis wniosku, odręcznie podpisany przez wnioskodawcę;
  • zapis na sąd polubowny w dwóch (odręcznie podpisanych) egzemplarzach;
  • kserokopie wszystkich dokumentów w sprawie, m.in. składanych reklamacji, również w dwóch egzemplarzach.

WNIOSEK O ROZPATRZENIE SPORU

Zapis na sąd polubowny

Zapis na sąd polubowny, jest pewnego rodzaju umową sporządzoną na piśmie, którą podpisują obie strony, jeżeli wyrażają zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny. W zapisie należy określić strony sporu – wnioskodawcę i stronę przeciwną oraz wskazać przedmiot sporu lub umowę, z której ten spór wyniknął.

Wraz z wypełnionym wnioskiem składa się w dwóch egzemplarzach zapis na sąd polubowny wypełniony. Z tą różnicą, że zapis podpisuje jedynie osoba składająca wniosek. Następnie sąd polubowny występuje do strony przeciwnej sporu o podpisanie zapisu na sąd polubowny i przesyła jeden z egzemplarzy złożonych przez wnioskodawcę. Warunkiem do rozpatrywania sprawy przez sąd polubowny jest wyrażenie na to zgody przez obie strony.

ZAPIS NA SĄD POLUBOWNY

Koszty postępowania przed sądem polubownym

Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości 100 zł (dopiero jeśli strona przeciwna wyrazi zgodę na sąd polubowny, a sąd wezwie wnioskodawcę do zapłaty i wyznaczy w tym celu termin).

Pozostałe koszty mogą dotyczyć przypadku, gdy strona wnosi o podjęcie dodatkowych czynności związanych z wydatkami, wtedy obowiązana jest wnieść zaliczkę na ich pokrycie. Również jeżeli strona wybierze do składu orzekającego arbitra z innej miejscowości niż tej, w której odbywa się rozprawa to ponosi koszty jego stawiennictwa (dojazd, dieta, hotel). Koszty rozliczane są w ugodzie lub w wyroku sądu polubownego.

Jak przebiega postępowanie przed sądem polubownym

Po sprawdzeniu wniosku przez przewodniczącego i stwierdzeniu, że nie ma żadnych braków, przekazuje on odpis wniosku i jeden komplet złożonych dokumentów stronie przeciwnej, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia złożyła na niego odpowiedź wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny.


Jeżeli strona przeciwna nie zgodzi się na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, wniosek zostaje zwrócony wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu. W przypadku, gdy strona przeciwna wyrazi zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny i podpisze zapis na sąd polubowny, wtedy przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Osoba, która złożyła wniosek wzywana jest do dokonania wpłaty w wysokości 100 zł, w określonym terminie na podane konto.

Strony w terminie tygodniowym muszą wyznaczyć do składu orzekającego po jednym arbitrze z odpowiedniej części listy, pod rygorem wyznaczenia ich z urzędu.

Rozprawa

Rozprawy odbywają się w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie przy ul. Kasprzaka 18/20 lub w jednej z Delegatur Urzędu, najbliższej miejsca zamieszkania konsumenta.

Rozprawa odbywa się tylko po dokonaniu przez wnioskodawcę wpłaty, do której był wezwany, i rozpoznawana jest w składzie:

  • superarbiter, jako przewodniczący;
  • dwóch arbitrów.

Z przebiegu rozprawy protokolant spisuje protokół.

Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron, chyba że przed rozpoczęciem rozprawy strona wniosła o jej nieprzeprowadzanie i wykazała, że nie może stawić się z przyczyn od niej niezależnych.

Po wywołaniu sprawy, superarbiter udziela głosu najpierw wnioskodawcy, następnie stronie przeciwnej. Strony ustnie zgłaszają swe żądania i wnioski oraz przedstawiają dowody na ich poparcie. W razie nieobecności strony czy też obu stron, superarbiter przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody jakie znajdują się w aktach sprawy.

Zadaniem superarbitra jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Sporządzona ugodę podpisują obie strony. Jeżeli konsument ani przedsiębiorca nie chcą zawrzeć ugody, zostaje to wpisane do protokołu.

Po uznaniu przez sąd, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona superarbiter zamyka rozprawę. Wtedy sad odbywa naradę i wydaje wyrok. Następuje to w ciągu trzech dni od dnia zamknięcia rozprawy. Wyrok zapada większością głosów i zawiera:

  • oznaczenie sądu, superarbitra, arbitrów i protokolanta;
  • datę i miejsce wydania wyroku;
  • oznaczenie stron;
  • oznaczenie przedmiotu sprawy;
  • rozstrzygnięcie o żądaniach stron;
  • przytoczenie motywów, którymi kierował się sąd przy wydaniu wyroku;
  • podpisy superarbitra i arbitrów.

Sąd polubowny doręcza odpis wyroku w terminie 14 dni od dnia wydania.

Wyrok sądu polubownego

Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego, przy czym od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie.

Natomiast może zostać uchylony przez sąd powszechny poprzez wniesienie skargi o jego uchylenie. Skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia wyroku lub jeżeli strona wniosła o uzupełnienie, sprostowanie bądź wykładnię wyroku - w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia przez sąd polubowny orzeczenia rozstrzygającego o tym wniosku.

Strona, która wnosi skargę może żądać uchylenia wyroku sądu polubownego, jeżeli:

  • brak było zapisu na sąd polubowny, zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny albo utracił moc według prawa dla niego właściwego;
  • strona nie była należycie zawiadomiona o wyznaczeniu arbitra, o postępowaniu przed sądem polubownym lub w inny sposób była pozbawiona możności obrony swoich praw przed sądem polubownym;
  • wyrok sądu polubownego dotyczy sporu nieobjętego zapisem na sąd polubowny lub wykracza poza zakres takiego zapisu, jeżeli jednak rozstrzygnięcie w sprawach objętych zapisem na sąd polubowny daje się oddzielić od rozstrzygnięcia w sprawach nieobjętych tym zapisem lub wykraczających poza jego zakres, wyrok może być uchylony jedynie w zakresie spraw nieobjętych zapisem lub wykraczających poza jego zakres; przekroczenie zakresu zapisu na sąd polubowny nie może stanowić podstawy uchylenia wyroku, jeżeli strona, która brała udział w postępowaniu, nie zgłaszała zarzutów co do rozpoznania roszczeń wykraczających poza zakres zapisu;
  • nie zachowano wymagań co do składu sądu polubownego lub podstawowych zasad postępowania przed tym sądem, wynikających z ustawy lub określonych przez strony;
  • wyrok uzyskano za pomocą przestępstwa albo podstawą wydania wyroku był dokument podrobiony lub przerobiony;
  • w tej samej sprawie między tymi samymi stronami zapadł prawomocny wyrok sądu;
  • sąd powszechny stwierdził, że według ustawy spór nie może być rozstrzygnięty przez sąd polubowny albo wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Zadaj pytanie: Forum

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...