REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Anna Śmigulska
Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych.
Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych. Dowiedz się jakie dokładnie ma on kompetencje.

Sprawy jakie rozpatruje sąd polubowny

Sąd polubowny przy Prezesie UKE rozpatruje spory o prawa majątkowe wynikłe:

REKLAMA

  • z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. zawyżona faktura, wyłączenie telefonu);
  • z umów o świadczenie usług pocztowych (np. przesyłka pocztowa nie została doręczona)

Kto może występować przed sądem polubownym

Konsument - osoba fizyczną, która złożyła wniosek o zawarcie umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub korzystającą z takich usług dla celów niezwiązanych bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przedsiębiorca telekomunikacyjny - podmiot uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Operator pocztowy - przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej.

Wniosek

REKLAMA

Wniosek do sądu polubownego o rozpatrzenie sporu powstałego między stronami może złożyć każda z nich, tzn.: konsument, przedsiębiorca telekomunikacyjny i operator pocztowy. Pamiętać należy o tym, że wniosek składa się dopiero po zakończeniu procedury reklamacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek wypełnia się według wzoru i powinien on zawierać: datę, wnioskodawcę i stronę przeciwną sporu, wartość przedmiotu sporu, przedmiot sporu, uzasadnienie oraz powinien być odręcznie podpisany przez wnioskodawcę lub pełnomocnika (pełnomocnictwo powinno być dołączone do akt sprawy).

Do tak sporządzonego wniosku zaadresowanego na UKE dołącza się:

  • odpis wniosku, odręcznie podpisany przez wnioskodawcę;
  • zapis na sąd polubowny w dwóch (odręcznie podpisanych) egzemplarzach;
  • kserokopie wszystkich dokumentów w sprawie, m.in. składanych reklamacji, również w dwóch egzemplarzach.

WNIOSEK O ROZPATRZENIE SPORU

Zapis na sąd polubowny

REKLAMA

Zapis na sąd polubowny, jest pewnego rodzaju umową sporządzoną na piśmie, którą podpisują obie strony, jeżeli wyrażają zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny. W zapisie należy określić strony sporu – wnioskodawcę i stronę przeciwną oraz wskazać przedmiot sporu lub umowę, z której ten spór wyniknął.

Wraz z wypełnionym wnioskiem składa się w dwóch egzemplarzach zapis na sąd polubowny wypełniony. Z tą różnicą, że zapis podpisuje jedynie osoba składająca wniosek. Następnie sąd polubowny występuje do strony przeciwnej sporu o podpisanie zapisu na sąd polubowny i przesyła jeden z egzemplarzy złożonych przez wnioskodawcę. Warunkiem do rozpatrywania sprawy przez sąd polubowny jest wyrażenie na to zgody przez obie strony.

ZAPIS NA SĄD POLUBOWNY

Koszty postępowania przed sądem polubownym

Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości 100 zł (dopiero jeśli strona przeciwna wyrazi zgodę na sąd polubowny, a sąd wezwie wnioskodawcę do zapłaty i wyznaczy w tym celu termin).

Pozostałe koszty mogą dotyczyć przypadku, gdy strona wnosi o podjęcie dodatkowych czynności związanych z wydatkami, wtedy obowiązana jest wnieść zaliczkę na ich pokrycie. Również jeżeli strona wybierze do składu orzekającego arbitra z innej miejscowości niż tej, w której odbywa się rozprawa to ponosi koszty jego stawiennictwa (dojazd, dieta, hotel). Koszty rozliczane są w ugodzie lub w wyroku sądu polubownego.

Jak przebiega postępowanie przed sądem polubownym

Po sprawdzeniu wniosku przez przewodniczącego i stwierdzeniu, że nie ma żadnych braków, przekazuje on odpis wniosku i jeden komplet złożonych dokumentów stronie przeciwnej, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia złożyła na niego odpowiedź wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny.


Jeżeli strona przeciwna nie zgodzi się na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, wniosek zostaje zwrócony wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu. W przypadku, gdy strona przeciwna wyrazi zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny i podpisze zapis na sąd polubowny, wtedy przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Osoba, która złożyła wniosek wzywana jest do dokonania wpłaty w wysokości 100 zł, w określonym terminie na podane konto.

Strony w terminie tygodniowym muszą wyznaczyć do składu orzekającego po jednym arbitrze z odpowiedniej części listy, pod rygorem wyznaczenia ich z urzędu.

Rozprawa

Rozprawy odbywają się w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie przy ul. Kasprzaka 18/20 lub w jednej z Delegatur Urzędu, najbliższej miejsca zamieszkania konsumenta.

Rozprawa odbywa się tylko po dokonaniu przez wnioskodawcę wpłaty, do której był wezwany, i rozpoznawana jest w składzie:

  • superarbiter, jako przewodniczący;
  • dwóch arbitrów.

Z przebiegu rozprawy protokolant spisuje protokół.

Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron, chyba że przed rozpoczęciem rozprawy strona wniosła o jej nieprzeprowadzanie i wykazała, że nie może stawić się z przyczyn od niej niezależnych.

Po wywołaniu sprawy, superarbiter udziela głosu najpierw wnioskodawcy, następnie stronie przeciwnej. Strony ustnie zgłaszają swe żądania i wnioski oraz przedstawiają dowody na ich poparcie. W razie nieobecności strony czy też obu stron, superarbiter przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody jakie znajdują się w aktach sprawy.

Zadaniem superarbitra jest nakłanianie stron do zawarcia ugody. Sporządzona ugodę podpisują obie strony. Jeżeli konsument ani przedsiębiorca nie chcą zawrzeć ugody, zostaje to wpisane do protokołu.

Po uznaniu przez sąd, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona superarbiter zamyka rozprawę. Wtedy sad odbywa naradę i wydaje wyrok. Następuje to w ciągu trzech dni od dnia zamknięcia rozprawy. Wyrok zapada większością głosów i zawiera:

  • oznaczenie sądu, superarbitra, arbitrów i protokolanta;
  • datę i miejsce wydania wyroku;
  • oznaczenie stron;
  • oznaczenie przedmiotu sprawy;
  • rozstrzygnięcie o żądaniach stron;
  • przytoczenie motywów, którymi kierował się sąd przy wydaniu wyroku;
  • podpisy superarbitra i arbitrów.

Sąd polubowny doręcza odpis wyroku w terminie 14 dni od dnia wydania.

Wyrok sądu polubownego

Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego, przy czym od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie.

Natomiast może zostać uchylony przez sąd powszechny poprzez wniesienie skargi o jego uchylenie. Skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia wyroku lub jeżeli strona wniosła o uzupełnienie, sprostowanie bądź wykładnię wyroku - w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia przez sąd polubowny orzeczenia rozstrzygającego o tym wniosku.

Strona, która wnosi skargę może żądać uchylenia wyroku sądu polubownego, jeżeli:

  • brak było zapisu na sąd polubowny, zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny albo utracił moc według prawa dla niego właściwego;
  • strona nie była należycie zawiadomiona o wyznaczeniu arbitra, o postępowaniu przed sądem polubownym lub w inny sposób była pozbawiona możności obrony swoich praw przed sądem polubownym;
  • wyrok sądu polubownego dotyczy sporu nieobjętego zapisem na sąd polubowny lub wykracza poza zakres takiego zapisu, jeżeli jednak rozstrzygnięcie w sprawach objętych zapisem na sąd polubowny daje się oddzielić od rozstrzygnięcia w sprawach nieobjętych tym zapisem lub wykraczających poza jego zakres, wyrok może być uchylony jedynie w zakresie spraw nieobjętych zapisem lub wykraczających poza jego zakres; przekroczenie zakresu zapisu na sąd polubowny nie może stanowić podstawy uchylenia wyroku, jeżeli strona, która brała udział w postępowaniu, nie zgłaszała zarzutów co do rozpoznania roszczeń wykraczających poza zakres zapisu;
  • nie zachowano wymagań co do składu sądu polubownego lub podstawowych zasad postępowania przed tym sądem, wynikających z ustawy lub określonych przez strony;
  • wyrok uzyskano za pomocą przestępstwa albo podstawą wydania wyroku był dokument podrobiony lub przerobiony;
  • w tej samej sprawie między tymi samymi stronami zapadł prawomocny wyrok sądu;
  • sąd powszechny stwierdził, że według ustawy spór nie może być rozstrzygnięty przez sąd polubowny albo wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA