Zamiast iść do sądu-sąd polubowny

sedzia usa
Wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na koszty, długi czas trwania postępowania i nadmierny formalizm. Sąd państwowy nie jest jednak jedyną instytucją, która może rozstrzygać spory. Można skorzystać także z pomocy sądu polubownego.

Zainteresowani mogą skorzystać z pomocy stałych sądów arbitrażowych. Działają one jako instytucje, mają własne regulaminy. Możliwe jest także powołanie tzw. sądu arbitrażowego ad hoc – nie korzysta się wtedy z pomocy instytucji, a powołuje się sędziów na potrzeby konkretnego sporu.

Z jakimi sprawami do arbitrażu?
Każda osoba, która jest stroną stosunku prawnego może umówić się z drugą, że spory powstałe w związku z tym stosunkiem będą rozpoznawane przez sąd polubowny. Taka umowa zwana jest zapisem na sąd polubowny i musi być sporządzona na piśmie.

Można umówić się co do sporów już istniejących jak i takich, które ewentualnie pojawią się w przyszłości (umowa dotycząca sporów z zakresu prawa pracy może zostać zawarta tylko po powstaniu takiego sporu). Do sądu arbitrażowego można zwrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie każdej sprawy majątkowej (np. spór o jakiekolwiek odszkodowanie, spór z pracodawcą o wynagrodzenie) lub niemajątkowej (np. naruszenie dobrego imienia itd.). Sąd polubowny nie może rozstrzygać sporów dotyczących alimentów.

Kto osądzi?
Sędzią sądu polubownego (arbitrem) nie jest nigdy sędzia państwowy. Strony same wybierają sobie sędziów. W stałych sądach arbitrażowych prowadzone są listy arbitrów – znajdują się na nich zazwyczaj specjaliści z dziedzin, których rozwiązywaniem zajmuje się dany sąd. Sprawę może osądzić nawet jeden arbiter.

Postępowanie
W postępowaniu przed sądem polubownym nie stosuje się skomplikowanych przepisów proceduralnych jak w sądach państwowych. Strony sporu same mogą określić zasady i sposób postępowania sądu arbitrażowego (sądy stałe określają je w swoich regulaminach). Postępowanie nie jest otwarte dla osób postronnych, może oprzeć się na samych dokumentach – nie przeprowadza się rozprawy (chyba że strony tego chcą).

Wyrok i ugoda
Sąd arbitrażowy rozstrzygając sprawę opiera się nie tylko na przepisach prawa, ale także na istniejących zwyczajach. Na żądanie stron może orzekać w oparciu o zasady słuszności. Wyrok sądu polubownego ma moc równą wyrokowi sądu państwowego (po zatwierdzeniu przez ten ostatni sąd, co ma miejsce na wniosek jednej ze stron sporu). Oznacza to m.in. że umożliwia on przeprowadzenie egzekucji.

Od wyroku sądu polubownego nie ma odwołania. Można starać się obalić to orzeczenie tzw. skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego, ale jest to środek nadzwyczajny – pozbawi wyrok mocy tylko w wyjątkowych przypadkach, przewidzianych przez prawo.

Warto też pamiętać, że przed sądem polubownym można zawrzeć ugodę. Stałe sądy arbitrażowe często oferują prowadzenie mediacji

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...